RN
TwitterFacebook

Kolno: Odsłonięcie tablicy i przekazanie wozu strażackiego

Tablica upamiętniająca żołnierzy wyklętych ziemi kolneńskiej odsłonięta. Tablica umieszczona jest na kamieniu tuż przy Kościele pod wezwaniem św. Anny. Po odsłonięciu tablicy miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała nowy wóz bojowy.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Bronakowskiego. Biskup w homilii nawiązał do bohaterskiej postawy żołnierzy niezłomnych, którzy w trudnych czasach nie ugięli się pod sowieckim najeźdźcą i kładąc na szale własne życie, do końca walczyli o wolną Polskę.

Na uroczystości obecny był 88. letni dziś sierżant Stefan Kownacki, pseudonim „Gołąb”. Pan Stefan mimo upływu lat pamięta tamte czasy, gdy wspólnie z kolegami żołnierzami stawiali czynny opór sowieckiemu okupantowi. Z ośmioosobowej drużyny dziś żyje już tylko on:

Nienawidziliśmy komuny i tak to było – wspomina pan Stefan.

Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej uczestnicy wydarzenia byli świadkami przekazania w ręce strażaków ochotników z Kolna nowego wozu gaśniczo-bojowego. Wóz cieszy tym bardziej, że do tej pory ochotnicy z Kolna nie mieli w dyspozycji żadnego pojazdu, którym mogliby z powodzeniem nieść pomoc potrzebującym. Teraz się to zmieni.

mk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *