TwitterFacebook

Kolno: Problemy z naborem chętnych do Środowiskowego Domu Samopomocy

Zainteresowanie Środowiskowym Domem Samopomocy w Kolnie było tak duże, że istniała obawa czy wystarczy miejsc dla wszystkich podopiecznych. Tymczasem chętnych brak.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Kolnie, który ma rozpocząć swoją działalność za niespełna miesiąc, jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną. Jest to zadanie realizowane na zlecenie powiatu kolneńskiego, nadzorowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie. Jego misją będzie realizowanie zajęć terapeutycznych w formie treningów udoskonalających prawidłowe funkcjonowanie w życiu codziennym. Dom będzie działał 5 dni w tygodniu przez co najmniej 6 godzin dziennie.

Choć może uczęszczać do niego 20 podopiecznych, do tej pory zgłosiło się 11 osób. Urzędnicy dwoją się i troją, aby przyciągnąć więcej osób.

Diagnoza była taka, że jednak tych osób mamy w powiecie sporą grupę, z której bez problemu w takiej placówce mogą funkcjonować – zauważa Krzysztof Sobiewski, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie.

Początki są zawsze trudne, ja pamiętam jak tworzyliśmy warsztaty terapii zajęciowej, to na początku tych osób było niewiele. Ja myślę, że to kwestia przełamania też takiej bariery wstydu – twierdzi Stanisław Wiszowaty, starosta powiatu kolneńskiego.

Urzędnicy nie załamują rąk i liczą, że z czasem uda się zapewnić całkowite oblężenie dostępnych w placówce miejsc.

Każda z gmin stara się o to, żeby jak najwięcej osób mogło skorzystać z tej formy wsparcia, natomiast bariery z którymi spotykają się te osoby po prostu są trudne do pokonania i nawet przez pracowników socjalnych, doświadczonych pracowników – mówi Krystyna Kajko, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolnie.

Pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kolnie jest bezpłatny.

Uczestnicy w tym ŚDS-iu nie ponoszą żadnych opłat, my dostajemy środki finansowe na ten cel, które są przeznaczone między innymi na transport, na wynagrodzenie pracowników, na utrzymanie tego całego budynku – informuje Robert Nadara, wicestarosta powiatu kolneńskiego.

Pomimo braku chętnych powiat kolneński zamierza rozbudować placówkę. Docelowo będzie tam miejsce dla czterdziestu osób. Liczy, że przyszłości znajdzie się więcej osób zainteresowanych opieką w tym domu.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *