RN
TwitterFacebook

Kolno: Samorządowcy składają wniosek o zmiany zasad naliczania opłat za wywóz odpadów

Miasto Kolno złoży wniosek do ministerstwa klimatu w sprawie zmiany zasad naliczania rachunków za wywóz odpadów. Samorządowcy chcą, żeby mieszkańcy nie musieli składać deklaracji śmieciowych, które informują o tym ile osób mieszka w lokalu, jeżeli w mieście stosowana jest metoda obliczania rachunku za śmieci na podstawie zużycia wody.

– Tę ustawę trochę, naszym zdaniem, można by poprawić chociażby w tej materii, że jeżeli przyjmujemy tą metodę to niepotrzebne są deklaracje ludzi. My, jako miasto, mamy możliwość odczytów wodomierzy, ewentualnie naliczania opłaty według wskazań zużycia GUSoweskiego, kiedy takich wodomierzy nie ma. To jest ułamek procenta takich lokali, ale takie się zdarzają – mówi burmistrz Kolna, Andrzej Duda.

W obecnej sytuacji mieszkańcy muszą składać deklarację, która warunkuje stałą opłatę przez rok. Gdyby jednak doszło do zmiany przepisów, to mieszkańcy każdego miesiąca płaciliby różne kwoty:

– Kogoś nie ma miesiąc, dwa, czy trzy to oczywiście w skali rocznej on za ten miesiąc nie zapłaci za śmieci, bo go nie było, bo wskazanie było zero licznika. Natomiast to będzie z pewnym opóźnieniem przy deklaracjach, a w momencie gdyby tych deklaracji nie było i gdyby był sczytywany raz na kwadrans, raz na miesiąc i rozliczane byłoby kwartalne to by było średnie przełożenie. Dzisiaj mnie nie ma, jutro nie płacę. By to było bardzo bezpośrednie i widoczne.  

W Kolnie już od początku sierpnia będzie obowiązywała metoda naliczania opłat za wywóz śmieci od zużycia wody.

jt

1 komentarz

  1. ,, Staszek,, Odpowiedz

    Wzrost opłaty wynosi ok 180 procent np
    Z 36 zł na 90, 90.zeby płacić mniej to przy koronowirusie nie trzeba się myć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 + twelve =