TwitterFacebook

Kolno: komunikacja alternatywna podstawą kontaktu z niepełnosprawnymi

W Warsztatach Terapii Zajęciowej w Kolnie zorganizowano dwudniowe szkolenie z zakresu sposobów komunikowania się z osobami głuchymi, niewidomymi oraz głuchoniewidomymi (SKOGN). W zajęciach uczestniczyło kilkanaście osób.

Uczestnicy szkolenia na poziomie podstawowym dowiedzieli się między innymi na czym polegają różne uszkodzenia wzroku i słuchu. Uczyli się, w jaki sposób można wspierać osoby z niepełnosprawnością. Poznawali podstawowe znaki migowe oraz sposoby mówienia do osoby, która czyta z ruchu warg.

Skupiamy się tak na tym, jak dotrzeć do tego świata osób, które mają na przykład uszkodzenie wzroku, słuchu, mają różne niepełnosprawności sprzężone. Szukamy sposobów na to, w jaki sposób możemy się z tymi osobami komunikować – mówi Marcin Fiedorowicz, trener komunikacji alternatywnej.

W zajęciach wzięli udział między innymi pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie oraz Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Zarządu Okręgowego w Łomży.

Czy nauka języka migowego jest trudna? Na pewno warto go poznać. Język migowy umożliwia dotarcie do osób z zaburzeniami słuchu i ich rodzin, co oznacza integrację z grupą ponad stu tysięcy osób w Polsce.

Wbrew wszystkiemu na pewno nie jest trudno, wbrew temu, co mówią potocznie ludzie, którzy patrzą na to z boku – nie, nie jest trudno – przekonuje Magdalena Mielczarska z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Zarządu Okręgowego w Łomży. Z całą pewnością warto poznać język migowy. – Jest dużo osób głuchoniewidomych potrzebujących wsparcia instytucjonalnego, wsparcia w komunikacji i w normalnym funkcjonowaniu – podkreśla Krzysztof Rydel, pedagog w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy Rodzinie w Kolnie.

Uczestnicy szkolenia w Kolnie wzięli udział między innymi w treningu zmysłów oraz w zajęciach pozwalających rozwijać umiejętności stosowania metod poruszania się z osobą z niepełnosprawnością słuchu i wzroku.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *