RN
TwitterFacebook

Kolno: Upamiętnienie Mieczysława Torbicza – wojewoda wskazał burmistrza, jako osobę decyzyjną

Kwestia upamiętnienia Mieczysława Torbicza w Kolnie od lat poruszana jest przez miejskich radnych. Radni kilka razy odrzucali uchwałę w tej sprawie, a ostatnio sprawa trafiła do wojewody podlaskiego, który stwierdził, że decyzję powinien podjąć burmistrz Kolna. 

Czy Mieczysław Torbicz był bohaterem i czy zasługuje na upamiętnienie jako osoba, która w czasie wojny pełniła urząd burmistrza Kolna? – przed takim dylematem po raz kolejny stoi włodarz miasta. W ciągnącej się od ponad 10 lat sprawie nastąpił kolejny zwrot. Przez lata decyzję o nieumieszczaniu pamiątkowej tablicy w Urzędzie Miasta podejmowała Rada Miasta Kolno, a jak wskazał wojewoda podlaski, umieszczenie tablicy leży w gestii burmistrza, Andrzeja Dudy. Interwencji wojewody nie byłoby, gdyby nie skarga Adama Przyborowskiego, który ma nadzieję, że burmistrz pozytywnie rozpatrzy tę kwestię.

Historia to jest historia. Można kopać się z koniem, można historii zaprzeczać, ale mam nadzieję, że burmistrz tego nie będzie robił. Co on zrobi to ja nie wiem, decyzja należy do burmistrza – mówi.

Przyborowski od lat zajmuje się sprawą upamiętnienia pamięci Mieczysława Torbicza i zapowiada, że będzie dążył do tego, żeby pamiątkowa tablica znalazła się w Urzędzie Miasta:

My tej sprawy nie zostawimy, bo to jest ewidentna niesprawiedliwość historii. Jeżeli nawet ten burmistrz powie, że nie no to przyjdzie następny burmistrz, a ci wszyscy, którzy mówią nie będą w niesławie.

Mieczysław Torbicz był członkiem polskiej konspiracji niepodległościowej. Został on skierowany przez nią na stanowisko burmistrza miasta Kolna w okresie okupacji niemieckiej.

Do tematu będziemy wracać.

JT/ red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 12 =