RN
TwitterFacebook

Kolno: Utylizacja śmieci może być droższa

Stosunek zmieszanych śmieci do segregowanych w Kolnie wynosi 70 do 30. Brak segregacji śmieci wpłynie na wzrost kosztów ich utylizacji, przyznaje Andrzej Duda, burmistrz Kolna. 

Burmistrz przywołuje również przykład, który obrazuje, jak segregacja odpadów wpływa na cenę ich utylizacji:

Cena niesegregowanych śmieci na brami w Czartorii za jedną tonę, czyli to co mamy niesegregowane, to jest 426 złotych. W momencie, kiedy zawozimy na przykład popiół, który jest oddzielnie, czyli jest przesegregowany to za to płacimy bodajże 160 złotych za tonę. 

Włodarz Kolna dodaje, że samo miasto przekazuje do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Czartorii ponad 2,5 tysiąca ton zmieszanych odpadów:

Więc proszę sobie policzyć, jakie to są koszty. To trzeba rozliczyć na liczbę mieszkańców, bo taka jest ustawa. Na pewno segregacja odpadów, gdyby była w osiemdziesięciu-dziewięćdziesięciu, a jakby była w stu procentach to by było idealnie, a cena na pewno byłaby niższa.  

Innym sposobem na zmniejszenie kosztów utylizacji śmieci mogłoby być wybudowanie małych spalarni w regionie, ale jak dodaje Duda, taką inicjatywę musiałoby podjąć kilka samorządów.

JT/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 11 =