RN
TwitterFacebook

Koniec prac na Łączce. IPN: “Nikogo nie zostawiliśmy”

W dniu dzisiejszym zakończyły się prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na “Łączce”. Przebadano każdy fragment ziemi, wydobyto wszystkie ludzkie szczątki. Prace trwały etapami, przez ostatnie 5 lat. Kończący się etap (18 kwietnia – 7 lipca) to ostatni odcinek prac. O zakończeniu prac poinformowało dziś Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Dziś zakończyliśmy prace archeologiczne na Łączce.
Ten etap trwał najdłużej, od 18 kwietnia do 7 lipca. Jest to ostatni etap prac w tym szczególnym miejscu. Po 5 latach od rozpoczęcia prac poszukiwawczych, wychodzimy z obszaru kwater Ł i ŁII ze świadomością, że nikogo z Nich nie zostawiliśmy.

Przez ten czas pracowało z nami ponad 200 wolontariuszy, przybywała niezliczona liczba odwiedzających oraz szanowni goście, a wśród nich Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Andrzej Duda. Codziennie otaczali nas tak dobrzy i życzliwi nam ludzie, że nierzadko wzruszenie odbierało mowę. Ludzie, którzy przynosili do nas dobre słowa, modlitwy, ciepłe posiłki..

Księża, którzy okazywali się być kapłanami po kilku godzinach ciężkiej fizycznej pracy.. kiedy zakładali stułę i zaczynali się modlić nad szczątkami ofiar komunizmu. Siostry zakonne, które w ciężkich habitach stały przy sitach i odmawiały różaniec. I wielu innych, cudownych ludzi, którzy byli z nami codziennie.

Łączka kończy się dobrze. Tu już nie ma po kogo wracać. Ta część naszej misji została wykonana. Zaczynamy identyfikację. Mamy nadzieję, że już niedługo poznamy kolejne nazwiska. My się nie żegnamy. Spotkamy się na pewno w innych miejscach, w których ukryto zwłoki naszych bohaterów. Wiele pracy przed nami i na pewno będziemy o niej mówić.

Do zobaczenia Szanowni Państwo! Dziękujemy za te trzy miesiące wspólnej lekcji o Polsce czytamy we wpisie w portalu społecznościowym. 

red

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 − three =