TwitterFacebook

Konsumenci płacą i płaczą. UOKiK wypowiada wojnę nieuczciwym firmom

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wypowiada wojnę nieuczciwym firmom oferującym drogi i niepotrzebny sprzęt. Proponuje między innymi zakaz sprzedaży produktów leczniczych i wyrobów medycznych poza siedzibą firmy, obowiązkową rejestrację pokazów w Inspekcji Handlowej, a nawet kary finansowe.

Każdego roku w okresie wakacyjnym uaktywniają się oszuści, którzy starają się wyłudzić pieniądze, najczęściej od osób starszych. Organizują pokazy super garnków, foteli masujących czy urządzeń gospodarstwa domowego. Seniorzy kupują, płacą i płaczą.

O najważniejszych zasadach rozsądnego seniora-konsumenta przypomina Katarzyna Obrycka, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Kolnie. – Nie kupujmy bez namysłu, zanim kupimy zweryfikujmy czy rzeczywiście jest to taka niebywała okazja. Nie wierzmy w darmowe prezenty. Może się okazać, że taki prezent dostaniemy tylko wtedy, gdy nabędziemy kosztowny produkt, a wycieczka darmowa na przykład do miejsca kultu religijnego może być połączona z kilkugodzinną sprzedażą naczyń do gotowania – przestrzega Katarzyna Obrycka.

Najistotniejsza jest oczywiście świadomość prawa do odstąpienia od umowy. Możemy to zrobić w ciągu czternastu dni od daty otrzymania produktu. Nie dajmy się jednak zmanipulować. – Często gdy senior-konsument chce odstąpić od umowy otrzymuje informację, że będzie to możliwe w przyszłym tygodniu, jak wróci jakaś pani, która za to odpowiada. Pamiętajmy, że jest to zawsze czternaście dni i ten termin nie ulega wydłużeniu – dodaje Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Kolnie.

Nagabywanie przez firmy, niezrozumiałe umowy czy mała czcionka – to najczęstsze problemy, z którymi osoby starsze zgłaszają się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, przynajmniej 5 procent z prawie 38 tysięcy transakcji zawartych w ubiegłym roku podczas takich prezentacji było efektem nieuczciwych działań sprzedawców.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *