RN
TwitterFacebook

Koronawirus: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony do 28 czerwca

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla dzieci do lat ośmiu zostanie wydłużony do 28 czerwca – poinformowała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Obecnie zasiłek ten przysługuje do 14 czerwca.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19 przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i potrzebie kształcenia specjalnego. Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę – na przykład jest bezrobotny albo korzysta z urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na ogólnych zasadach.

IAR

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ten − 4 =