RN
TwitterFacebook

Koronawirus: GIS odradza wyjazdy do 9 krajów

W związku z szerzeniem się koronawirusa Główny Inspektorat Sanitarny odradza podróże do 9 krajów: Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru, Tajwanu oraz północnych Włoch. W tym ostatnim kraju liczba potwierdzonych zakażeń wzrosła w ostatnim czasie do 152, a 5 osoby zmarły z powodu koronawirusa.

– Polacy, którzy wracają z tych państw, powinni zachować spokój i obserwować swój stan zdrowiamówi rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego, Jan Bondar. – Powrót z tych krajów plus objawy, czyli gorączka, ból głowy i kaszel mogą być podejrzane. Sam fakt, że ktoś ma gorączkę i pozostałe objawy, a nie był w Azji ani w północnych Włoszech, nie może być podejrzany o zachorowanie na koronawirusa. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, więc podobnie jak w przypadku wirusa grypy, bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Pierwszym zaleceniem, jeśli chodzi o naszą ochronę, jest unikanie dużych skupisk ludzi, mycie rąk po każdym pobycie w takim skupisku i generalnie dbałość o stan zdrowia, dlatego, że jednocześnie jest okres grypowy.

W Chinach zarażonych koronawirusem jest ponad 77 000 osób, do prawie 2600 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych. Epidemia rozszerzyła się już na 25 krajów świata. W Europie najwięcej przypadków zakażenia odnotowano we Włoszech, Niemczech, Francji i Finlandii. W Polsce na razie nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

IAR/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *