RN
TwitterFacebook

Koronawirus: Kończy się akcja LOTdoDomu

W niedzielę (5.04.) zakończy się akcja LOTdoDomu. Do tej pory w ramach tej akcji powróciło do kraju prawie 50 tysięcy osób. Polskie linie lotnicze LOT zorganizowały ponad 300 specjalnych rejsów.

Polski przewoźnik latał między innymi z Australii, Wietnamu, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Sri Lanki i państw europejskich.

Akcję nadzorowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wiceminister Szymon Szynkowski Vel Sęk powiedział w TVP Info, że akcja okazała się sukcesem. Zaznaczył, że spełnione zostały wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Wszyscy pasażerowie, którzy skorzystali z LOTuDoDomu zostali objęci 14 – dniową kwarantanną. Na pokładach samolotów kontakt załogi z pasażerami został ograniczony do minimum, natomiast personel pokładowy został wyposażony w środki ochrony sanitarnej.

Wiceminister Spraw Zagranicznych odniósł się natomiast do zarzutów, że Polska nie skorzystała z europejskiego programu powrotów w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności. Wiceminister podkreślił, że w takim przypadku wielu naszych rodaków nie wróciłoby do kraju.

Zaznaczył, że europejski mechanizm bierze pod uwagę jedynie sprowadzanie osób, które przebywają poza Unią Europejską. Po drugie rządy poszczególnych państw, żeby włączyć się do akcji, muszą wyłożyć pieniądze na przeloty. Dopiero potem, po spełnieniu ściśle określonych kryteriów, Unia zwracałaby część nakładów na akcję.

Akcję LOTdoDomu ogłoszono 14 marca. Pierwsze samoloty wystartowały dzień później.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *