RN
TwitterFacebook

Koronawirus: Ministerstwo Zdrowia analizuje, czy będzie można lokalnie znieść nakaz noszenia maseczek

Ministerstwo zdrowia rozważa rezygnację z nakazu noszenia maseczek w przestrzeni publicznej w niektórych regionach. Chodzi o te miejsca, w których wskaźnik zakażalności koronawirusem jest niski.

Stosowne rozwiązania mogłyby wejść w życie najwcześniej za tydzień – mówił wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski:

– Robimy pewną analizę stopnia współczynnika R, czyli tego współczynnika zarażalności i gęstości zaludnienia w poszczególnych regionach. No i myślę, że w ciągu może tygodnia, może dwóch zaproponujemy taki model związany z noszeniem maseczek, rzeczywiście być może wyłączający pewne regiony, powiaty, województwa z tego obowiązku w przestrzeni raczej otwartej. Raczej nie mówimy o tym, żeby zrezygnować z tego obowiązku w przestrzeniach zamkniętych.

Wiceminister mówił, że jednym z regionów z niskim współczynnikiem jest obecnie Mazowsze:

– Współczynnik R kształtuje nam się na poziomie Polski około jednego. Ta relacja od kilkunastu dni jest podobna. Natomiast warto zauważyć, że mamy już województwa, w których współczynnik R spadł poniżej 0,5, czyli rzeczywiście wskazuje na pewien poziom wygaszania epidemii, no np. województwo mazowieckie, które ma dzisiaj poniżej 0,5 wskaźnik, ale to nie jest jeszcze powód do huraoptymizmu. Rzeczywiście poczekajmy na pewien efekt tych poluzowań z dnia wczorajszego.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *