RN
TwitterFacebook

Koronawirus: MSZ radzi jak reagować na podejrzenie zarażenia

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że Główny Inspektorat Sanitarny w związku z koronawirusem odradza podróże do Chin, Iranu, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Tajlandii, Tajwanu, Wietnamu, a także do północnej części Włoch. W komunikacie MSZ podkreśliło, że gwałtowny rozwój epidemii koronawirusa wiąże się ze szczególnie wytężonymi działaniami wszystkich instytucji państwowych, zapewniających bezpieczeństwo obywateli Polski.

Resort zapewnia, że nieustannie monitoruje rozwój epidemii koronawirusa poza granicami Polski za pośrednictwem sieci placówek dyplomatycznych, współpracując przy tym z GIS i Ministerstwem Zdrowia.

Ministerstwo apeluje, by przed podjęciem decyzji o wyjeździe zagranicznym, zapoznać się z resortowymi komunikatami i ostrzeżeniami GIS. „Raporty GIS to najlepsze źródło wiedzy, dotyczące zagrożenia wirusem SARS-CoV-2. (…). Dodatkowo zalecamy lekturę strony dotyczącej koronawirusa, przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia” – czytamy w komunikacie.

Resort spraw zagranicznych przypomina, że jeśli w ciągu ostatnich 14 dni przebywało się w Chinach lub w innych krajach, gdzie wystąpiły liczne zachorowania, albo miało się kontakt z osobą, która je odwiedziła i zaobserwowało się objawy, należy zgłosić się telefonicznie do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. Objawy, które towarzyszą zarażeniu koronawirusem to gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem.

„Jeśli obawiasz się, że mogłeś zarazić się koronawirusem, możesz również skorzystać z linii alarmowej najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej” – dodaje MSZ.

Aktualne informacje zebrane przez MSZ, które dotyczą epidemii koronawirusa, znajdują się na stronach internetowych placówek, koncie twitterowym @PolakZaGranica oraz w Informacjach dla podróżujących.

– Zachęcamy wszystkich wyjeżdżających do rejestracji w systemie Odyseusz, który pozwala na sprawny kontakt w wypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej – dodaje MSZ. Podkreśla, że niezależnie od miejsca pobytu, na obecnym etapie zagrożenia wirusem najważniejsze jest świadome kontrolowanie swojego stanu zdrowia i zgłaszanie się do odpowiednich służb, jeśli pojawią się niepokojące sygnały.

W Europie najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano we Włoszech, zwłaszcza na północy kraju. W tym kraju zmarło siedem osób, a 229 jest zarażonych. Koronawirusa odnotowano także m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji oraz w Niemczech.
Chiny, w których doszło do wybuchu koronawirusa, zmarło ponad 2660 osób. Odnotowano ponad 77500 zarażeń patogenem. W prowincji Hubei, centrum epidemii, ponownie stwierdzono wzrost nowych przypadków zarażenia koronawirusem. Wczoraj patogen wykryto u prawie 500 nowych pacjentów.

W Polsce w związku z podejrzeniem koronawirusa 20 osób przebywa na szpitalnej obserwacji, 14 objętych jest kwarantanną, a 681 jest w kontakcie z Państwową Stacją Sanitarną.

IAR/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *