RN
TwitterFacebook

Koronawirus: Nowe zasady reżimu sanitarnego

Rząd wprowadził nowe zasady reżimu sanitarnego w związku z pandemią. Decyzja w formie rozporządzenia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Obostrzenia obowiązują od dziś (23.02.).

Osoby wracające do Polski z zagranicy, jeśli chcą uniknąć kwarantanny, będą musiały przedstawić zaświadczenie o zaszczepieniu preparatem dopuszczonym na terenie Unii Europejskiej. Zwolnieniu z kwarantanny podlegać będą również osoby, uczące się w Polsce lub sąsiednim państwie, ich opiekunowie, dzieci przedszkolne oraz studenci, doktoranci i osoby prowadzące działalność naukową.

Utrzymano limit osób, który zakłada 1 klienta na 15 metr kwadratowy powierzchni sklepu lub lokalu usługowego.

Wprowadzone przepisy zezwalają na leczenie w ośrodkach rehabilitacyjnych i uzdrowiskach. Konieczne będzie jednak przedstawienie ujemnego wyniku testu na koronawirusa, który został przeprowadzony nie później niż na sześć dni przed rozpoczęciem turnusu. Testy ma opłacić NFZ.

Rząd wprowadził również zmiany w kolejności szczepień przeciw koronawirusowi. Po pacjentach zakładów opiekuńczo-lecznicznych szczepionka ma być dostępna dla osób zatrudnionych w noclegowniach i ogrzewalniach. Rozszerzono też grono pracowników szkół, którzy będą mogli zostać zaszczepieni w pierwszej kolejności.

Informacji o kolejnych obostrzeniach możemy się spodziewać jeszcze w tym tygodniu. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił wczoraj, że plany rządu powinniśmy poznać do jutra (środa 24 lutego). Zmiany mogą zostać wprowadzone od 1 marca. W związku z rosnącą liczbą przypadków zakażeń brytyjską mutacją koronawirusa zapowiadane jest odejście od przyłbic i innych osłon niż maseczki. Rząd rozważa też przywrócenie kontroli granicznej na przejściach ze Słowacją i Czechami, gdzie zanotowano znacznie więcej zachorowań niż w Polsce.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × 3 =