RN
TwitterFacebook

Koronawirus: Od dzisiaj w życie wchodzi tarcza antykryzysowa

Prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet ustaw tarczy antykryzysowej. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski przypomniał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że prezydent Andrzej Duda od początku brał udział w pracach nad tarczą i to z jego inicjatywy w ustawach znalazły się niektóre zapisy.

– Pierwszy to jest całkowite zwolnienie przez trzy miesiące płacenia składek na ZUS przez osoby samozatrudnione i mikroprzedsiębiorcom takim, którym przychód spadł przynajmniej o 50 procent. Bardzo ważne dla pana prezydenta było to, żeby ta grupa otrzymała wsparcie. Tak samo jak wsparcie dla rolników, dla polskiego rolnictwa. Tutaj także z inicjatywy pana prezydenta wpisano do tarczy antykryzysowej zwolnienie z płacenia składek KRUS. Natomiast samych rolników w tym pakiecie pomocowych traktuje się jak przedsiębiorców mówił Błażej Spychalski.

Projekt tarczy antykryzysowej rząd konsultował ze stroną społeczną i przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Pakiet przewiduje wsparcie państwa w sytuacji pandemii w wysokości ponad 212 miliardów złotych.

Tarcza antykryzysowa to pięć filarów: wsparcie służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych, a także – co dla rządu jest priorytetem – utrzymanie miejsc pracy.

Tarcza funkcjonuje od 1 kwietnia br.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *