RN
TwitterFacebook

Koronawirus: Pierwszy potwierdzony przypadek zarażenia w Polsce. To mężczyzna z województwa lubuskiego

W Polsce stwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa. Poinformował o tym dzisiaj (4.03.) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister dodał, że pacjent pochodzi z województwa lubuskiego i przyjechał z Niemiec. Jest hospitalizowany w Zielonej Górze, a jego stan jest dobry. Podkreślił, że wszystkie procedury zadziałały tak, jak powinny zadziałać. Pacjent zgłosił się do lekarza i otrzymał informację, żeby się skontaktować ze służbami sanitarnymi.

Szef resortu zdrowia podziękował służbom sanitarnym za bardzo sprawne działanie, a także wojewodzie za odpowiednią karetkę do przewozu osób.

– Pacjent został przewieziony do szpitala i tak jak zawsze to się dzieje, podobnie jak w Policach, wszystkie osoby, które miały kontakt z tym pacjentem, zostały objęte kwarantanną domową – podkreślił minister.

Najnowsze zalecenia GIS w związku z koronawirusem

Główny Inspektor Sanitarny w najnowszym komunikacie w związku z epidemią koronawirusa nadal nie zaleca podróży do Chin, Iranu, Korei Południowej oraz Włoch. Ostrzega też przez wyjazdami do Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Polskie Linie Lotnicze LOT do 28 marca zawiesiły rejsy do Chin.

Jak informuje Główny Inspektor Sanitarny, do wczoraj a całym świecie zmarły 3124 osoby zakażone koronawirusem, odnotowano 90 663 przypadki koronawirusa. Najwięcej śmiertelnych przypadków odnotowano w Chinach, Iranie, Włoszech oraz w Korei Południowej.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, większość zakażonych to osoby dorosłe. Najcięższy przebieg choroby występuje u osób powyżej 60. roku życia, które mają chorobę współistniejącą.

W komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego napisano, że osoby, które podróżują po Chinach, Korei Południowej oraz Iranie, powinny unikać miejsc publicznych, takich jak targowiska, w których mogą znajdować się martwe zwierzęta, przestrzegać higieny rąk oraz unikać kontaktu z osobami mającymi objawy choroby układu oddechowego.

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów takich jak gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem w ciągu czternastu dni po powrocie z tych krajów, należy telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego.

GIS zaleca także szczepienie się przeciwko grypie co najmniej na dwa tygodnie przed podróżą.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *