TwitterFacebook

Koronawirus: Rząd wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu się i nowy zakaz gromadzenia się

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia w walce z epidemią koronawirusem. Dotyczą one ograniczeń w przemieszczaniu się od 25 marca, poza trzema wyjątkami, oraz zakaz zgromadzeń do dwóch osób.

– Mamy bardzo dobre współczynniki i przestrzegamy wszystkich norm, reguł i regulacji, które do tej pory wdrożyliśmy. Siła gospodarcza państw to za mało. Musi być dobra organizacja i społeczne zrozumienie zasad, by zapanować nad rozprzestrzenianiem się wirusa. Konieczne są kolejne obostrzenia – mówił podczas wspólnej konferencji z ministrem zdrowia, premier Mateusz Morawiecki. – Robimy to dlatego, że w krajach gdzie jest wysoka liczba zachorowań, sytuacja jest tragiczna. Jest prowadzona selekcja chorych. Nie chcemy dopuścić do takich strasznych rzeczy. 

Rząd zdecydował się wprowadzić ograniczenie przemieszczania się, które będzie obowiązywać od 25 marca. Dopuszczalne są trzy wyjątki wyjścia z domu: droga do i z pracy, wolontariat w walce z koronawirusem i wyjścia do apteki/sklepu/lekarza.

Kolejnym obostrzeniem jest zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób (z wyłączeniem rodzin). Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny. Sprawdzać będą to policjanci, którzy zajmują się kontrolą. 

– Wprowadzimy również ograniczenia dotyczące komunikacji publicznej – dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa. Nie może być tłoku, musi być dystans. Zostawmy te środki dla osób, które muszą udać się do zakładu pracy czy do sklepudodawał premier Morawiecki.

Utrzymane są dotychczasowe obostrzenia dotyczące galerii handlowych i miejsc rozrywki. 

Premier Morawiecki ma nadzieję, że wszystkie te działania doporwadzą do tego, że po świętach wszystko wróci do pewnego rodzaju normy:

– Jestem przekonany, że za kilka tygodni będziemy mogli w nowej dyscyplinie sanitarnej wrócić do życia zawodowego, które pozwoli na odrodzenie się gospodarki. Walka z wirusem to nie pojedynek, który możemy zaplanować krok po kroku, ale staramy się to robić.

pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *