TwitterFacebook

Koronawirus: Rząd wprowadza stan epidemii – będą nowe zaostrzenia

Szkoły będą zamknięte do Świąt Wielkanocnych, za opuszczenie miejsca kwarantanny będą większe, będzie też ograniczenie w transporcie i handlu. Rząd poinformował o podpisaniu wraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji rozporządzenia wprowadzającego stan epidemii w Polsce.

– Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa i wdrażać zasady w obszarze kwarantanny. Stan epidemii daje nowe prerogatywy i nakłada na nas nowe obowiązkimówił premier Mateusz Morawiecki i dodawał, że to trudna decyzja, ale konieczna. Ta nasza kwarantanna narodowa i jednocześnie tęsknota za normalnością nie będzie oznaczała luzowania reguł. Te najbliższe tygodnie do świąt muszą być czasem zbiorowej dyscypliny.

Osoby przebywające na kwarantannie za przerwanie jej zapłacą większą karę. Grzywna wzrośnie z 5 do 30 tysięcy złotych. Wprowadzone będą też dodatkowe mechanizmy śledzenia tego, czy ludzie przebywają pod adresem, który zadeklarowali.

Prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia powiedział, że stan epidemii oznacza m.in. możliwość delegowania do pracy w walce z epidemią personelu medycznego ale również innych osób. Rozporządzenie precyzuje też ograniczenia dotyczące transportu i handlu. Państwo będzie też mogło wprowadzić regulację cen. 

Wprowadzenie stanu epidemii nie ma wpływu na datę wyborów prezydenckich. 

oprac. pg

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *