RN
TwitterFacebook

Koronawirus: Zwiększyła się tak zwana transmisja pozioma COVID-19

Minister Łukasz Szumowski powiedział, że zwiększyła się tak zwana transmisja pozioma koronawirusa. To znaczy, że oprócz ognisk choroby, coraz większy udział ma zarażanie się człowieka od człowieka w przypadkowych miejscach i sytuacjach.

Szef resortu zdrowia powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że przyczyną jest z reguły niestosowanie obowiązujących obostrzeń związanych z epidemią. Przytoczył on statystyki, z których wynika, że do niedawna na przykład na Pomorzu mieliśmy do czynienia z kilkunastoma przypadkami zakażeń, a w tej chwili jest ich około 50. Minister zwrócił też uwagę na wesela, imprezy, dyskoteki i inne tego typu zgromadzenia, podczas których dochodzi do coraz większej liczby zakażeń.

Do tego dochodzi zmniejszone dystansowanie, brak maseczek i beztroska, które mogą doprowadzić do zmniejszonej kontroli nad transmisją – mówił.

Minister Łukasz Szumowski nie wykluczył powrotu niektórych obostrzeń w skali całego kraju. Gość Sygnałów Dnia powiedział, że wszystko zależy od dalszego przyrostu liczby zakażeń i od skali transmisji poziomej. Minister podkreślił, że wiele zależy od tego, czy będziemy przestrzegać istniejących ograniczeń. Przyznał, że jeśli nadal będziemy ignorować zasady sanitarne, to jest takie prawdopodobieństwo.

Dotychczas rekord dobowy liczby zakażeń padł w Polsce 8 sierpnia. Odnotowano wtedy 843 nowych przypadków choroby.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *