TwitterFacebook

Kościół, który oczekiwał niepodległości

Nie sposób zrozumieć niepodległość Polski bez Kościoła – mówi ks. kanonik Marian Mieczkowski.

Proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Łomży, odnosząc się do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wyjaśnia na przykładzie parafii katedralnej, jak wielką rolę odegrał Kościół w umacnianiu ducha narodowego:

Katedra, jako najstarsza świątynia tych terenów – miejsce, bez którego trudno wyobrazić sobie pełne obchody uroczystości patriotycznych – od początku XX wieku przygotowywała już swoich wiernych do odzyskania niepodległości. Ważnym wydarzeniem była wizyta Henryka Sienkiewicza w Łomży, w ówczesnej Farze – przypomina ks. Marian Mieczkowski.

Pamiątką tej wizyty jest ufundowana po śmierci Sienkiewicza zabytkowa tablica poświęcona poecie. Warto też przypomnieć, że w ostatnich dniach listopada 1918 roku, gdy Polska odzyskiwała niepodległość, w łomżyńskiej Katedrze trwały przygotowania do konsekracji biskupiej Romualda Jałbrzykowskiego, który kilka lat później został pierwszym biskupem łomżyńskim. Wtedy był wyświęcony jako sufragan sejneński, ponieważ Łomża należała do diecezji sejneńskiej. Podczas konsekracji obecny był też Achilles Ratti – późniejszy papież Pius XI, który utworzył diecezję łomżyńską. Goszcząc w Łomży, pełnił wówczas funkcję przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w rodzącej się na nowo Polsce – dodaje ks. proboszcz.

11 listopada, czyli w najbliższą niedzielę o 12:00 odprawiona zostanie w łomżyńskiej Katedrze Msza święta dziękczynna za 100 lat niepodległej Ojczyzny. Eucharystii przewodniczyć będzie biskup łomżyński Janusz Stepnowski.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *