RN
TwitterFacebook

Kościół: Uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel

Kościół obchodzi dziś wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel, zwanej też Szkaplerzną. Ruch szkaplerzny zaczął się rozwijać po objawieniach Maryi, które otrzymał w 1251 roku św. Szymon Stock, generał Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.

Przyjęcie szkaplerza niesie ze sobą obietnicę szczególnej opieki Matki Bożej – mówi franciszkanin ojciec prof. Ignacy Kosmana z Niepokalanowa:

– Kiedy nosimy tę szatę, te tasiemki, Maryja przypomina nam przez ten szkaplerz o ciągłym zatroskaniu Boga o nas, tak jak i ona jest o nas zatroskana. Duchowa maryjność skupiona w szkaplerzu ma nas ożywiać na pełnię miłości do Boga i do człowieka. Tak, jak ta pełnia miłości bożej matki do każdego z nas.

Ojciec prof. Ignacy Kosmana wyjaśnia, że szkaplerz nie jest talizmanem:

– Niezbędne jest traktowanie znaku szkaplerza jako wyzwania dla nas do pracy nad sobą, do życia duchowego. Ilekroć zakładamy szkaplerz czy medalik, warto żebyśmy zadawali sobie pytanie o jakość naszego chrześcijaństwa. Żebyśmy pełniej realizowali swoje człowieczeństwo. Dzięki postawie Maryi, szczególnie w znaku szkaplerza odkrywamy, że mamy funkcjonować nie tylko w świecie przedmiotów ale mamy budować relacje ludzkie.

Święto Matki Bożej z Góry Karmel karmelici obchodzili od XIV w. Benedykt XIII zatwierdził je dla całego Kościoła. W Polsce otrzymało ono nazwę święta Matki Bożej Szkaplerznej.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seven + 9 =