RN
TwitterFacebook

KPRM przygotowuje system do zdalnej pracy i nauki

Kancelaria Premiera przygotowuje System Zdalnej Pracy oraz Nauki (inaczej SZPoN) dla urzędników i obywateli. Ma on być gotowy we wrześniu tego roku.

W ocenie rządu, system jest szczególnie potrzebny dla e-administracji. Chodzi o to, aby docelowo każdy urząd w Polsce korzystał z tego samego oprogramowania.

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski wyjaśnia, że obecnie wykorzystywane aplikacje komercyjne nie spełniają wszystkich oczekiwania urzędników.

– Tutaj myślimy o tym, żeby to było narzędzie od początku do końca zaprojektowane do wykorzystywania w administracji – mówi sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski.

System będzie wykorzystywany do wspólnej pracy urzędników na odległość lub sprawniejszej komunikacji z obywatelami, którzy wolą załatwiać sprawy urzędowe przez internet.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zapowiada, że drugi moduł SZPoN będzie przeznaczony dla szkół i nauczycieli do zdalnej nauki. Umożliwi na przykład (w razie konieczności) przeprowadzenie egzaminów próbnych online, tworzenie i edytowanie kursów, albo prowadzenie lekcji na żywo.

SZPoN ma być zintegrowany z dotychczasowymi narzędziami informatycznymi wykorzystywanymi w administracji publicznej. Docelowo system będzie miał własny mechanizm kryptograficzny do szyfrowania danych.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × 4 =