TwitterFacebook

Kraj: Będzie trzynasta emerytura – prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów czyli o tzw. „trzynastce dla emerytów”. Pieniądze będą wypłacone już w kwietniu.

Dzięki ustawie trzynasta emerytura będzie rozwiązaniem stałym. Trzynastki będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest to dodatkowe świadczenie. W tym roku będzie to 1200 złotych brutto, czyli 981 złotych na rękę.

Trzynastki trafią do emerytów i rencistów z powszechnego systemu ubezpieczeniowego, rencistów i emerytów rolników, osób otrzymujących emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zasiłki przedemerytalne, świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, renty rodzinne oraz renty inwalidzkie i renty wojenne.

Trzynasta emerytura będzie przysługiwała z urzędu, co oznacza, że aby ją otrzymać, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ono wliczane do dochodu.
W tym roku trzynastki otrzyma 9,8 milionów osób. Na ich wypłatę przeznaczono z budżetu państwa 11,75 miliardów złotych.

W tym samym czasie rząd przyjął projekt ustawy o wypłacie 14. emerytury. 

– Dotyczy to roku 2021. Wszyscy emeryci i renciści, którzy będą objęci świadczeniami emerytalnymi na dzień 31 października 2021, dostaną to świadczenie. Wypłaty będą w listopadzie i w grudniu. Projekt zakłada, że na poziomie minimalnej emerytury, takiej, jaka ona będzie w roku 2021. Tutaj jest zmiana – przy 14. emeryturze będzie próg dochodowy na poziomie 2900 złotychwyjaśniła minister Marlena Maląg w Sygnałach Dnia Programu 1. Polskiego Radia.

IAR/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *