RN
TwitterFacebook

Kraj: Drony mają być wykorzystane w walce z panademią koronawirusa

Drony mają pomóc w transporcie medycznym i w walce z pandemią koronawirusa. W Warszawie podpisano list intencyjny o współpracy pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA w zakresie wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych na rzecz służb medycznych, w tym przeciwdziałania i zwalczania skutków koronawirusa.

Prezes PAŻP Janusz Janiszewski powiedział, że podpisanie listu intencyjnego to „przełomowy moment w historii lotnictwa”. Dodał, że rozwiązania, które będą tworzone w ramach pilotażu, a później ścisłej współpracy, doprowadzą do powstania całego systemu transportu medycznego oraz ratowania życia i zdrowia ludzi.

Dyrektor Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie profesor Waldemar Wierzba powiedział, że wykorzystanie dronów otwiera nowe możliwości szybkiego transportu medycznego.

– Widzimy tu bezpieczny, szybki transport leków, próbek biologicznych, testów. To daje niesamowite możliwości, nawet, jeżeli trzeba przenieść respirator do sąsiedniego szpitala na przykład na Banacha, czy na Stępińską, to podpinamy, jest on przewożony i może uratować życie – dodał dyrektor szpitala.

Pierwsze próby wykorzystania dronów w transporcie medycznym w kraju zostały przeprowadzone na przełomie kwietnia i maja pomiędzy dwoma szpitalami w Warszawie.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *