RN
TwitterFacebook

Kraj. Klub PiS składa projekt dot. wyrównania płac kobiet i mężczyzn

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący wyrównania płac kobiet i mężczyzn. Był on zapowiedziany podczas konwencji Forum Młodych PiS z udziałem prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, która odbyła się w Lublinie pod koniec czerwca.

Jak poinformowano podczas konferencji prasowej w Sejmie, sprawozdawczynią projektu ma być wiceminister funduszy i polityki regionalnej Anna Gembicka. Posłanka powiedziała, że projekt nowelizacji zakłada między innymi rozszerzenie definicji mobbingu o kategorię rozróżniającą wysokość wynagrodzenia ze względu na płeć. Dodała, że według dostępnych danych luka płacowa w Polsce wynosi około 19 procent.

Chcemy żeby tę lukę płacową zmniejszać, aby kobiety i mężczyźni za taką samą płacę byli wynagradzani jednakowozaznaczyła.

Pełnomocniczka rządu do spraw równego traktowania, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Anna Schmidt-Rodziewicz mówiła, że według badań CBOS blisko 70 procent kobiet w Polsce dostrzega problem luki płacowej. Dodała, że z danych GUS wynika, iż problem ten dotyczy blisko 20 procent kobiet w Polsce, z czego ponad 16 procent to kobiety zatrudnione w sektorze prywatnym.

– Dlatego z myślą o wyrównaniu tej luki, z myślą o przygotowaniu kompleksowych rozwiązań w tej kwestii powstał projekt tej ustawy – powiedziała.

Wiceminister poinformowała też, że w biurze pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania toczą się prace nad krajowym programem działań na rzecz równego traktowania.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *