RN
TwitterFacebook

Kraj: W nowym rozporządzeniu ws. zakazu lotów znajdzie się 31 państw

Lista krajów objętych zakazem lotów do Polski będzie krótsza o 14 państw. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że z listy znikną miedzy innymi: Albania, Malta, Rumunia i Indie. W najbliższą środę zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie w tej sprawie.

Jak powiedział wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała, lista państw objętych zakazem lotów jest aktualizowana co dwa tygodnie, a podstawą do zmian są dane epidemiologiczne.

Wśród krajów europejskich najgorsza sytuacja epidemiczna jest obecnie w Hiszpanii, gdzie statystyczna szansa zakażenia się koronawirusem jest ponad dziesięć razy większa niż w Polsce – powiedział Marcin Horała. – W ograniczeniach lotów chodzi o, by nieco zmniejszyć skalę podróży i ich częstotliwość. W ten sposób zmniejsza się również statystyczna szansa na to, że “zaimportujemy” te zakażenia w dużej liczbie do Polski.

Na nowej liście znajdzie się w sumie 31 państw, w tym Francja, która wcześniej nie była objęta ograniczeniami. Marcin Horała podkreślił jednak, że decyzja w tej sprawie nie jest ostateczna:

– Jeśli we Francji znacząco utrwali się trend spadkowy liczby zakażeń to może nie trzeba będzie wprowadzać tego zakazu. Kraje, którym trzeba się szczególnie przyglądać pod kątem sytuacji epidemiologicznej to między innymi: Malta, Albania i Rumunia, gdzie jest nieco mniej niż 90 przypadków koronawirusa na 100 tysięcy mieszkańców i ten trend trochę się zatrzymał. Blisko dopuszczalnej przez nas granicy liczby zakażeń jest również Chorwacja.

Ostateczna decyzja o liście państw objętych zakazem lotów zapadnie w poniedziałek. Ministerstwo otrzyma wtedy najnowsze dane epidemiologiczne z poszczególnych krajów. Aktualny spis państw objętych zakazem lotów do Polski możemy znaleźć na stronie www.gov.pl.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fourteen + 3 =