RN
TwitterFacebook

Kraj: Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Od dziś rodzice będą mogli ponownie ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będzie przysługiwał do 20 września – powiedziała Polskiemu Radiu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak wyjaśniła, o zasiłek można wystąpić w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

Zasiłek przysługuje dla rodziców na opiekę dzieci do lat ośmiu, chyba że dzieci mają orzeczoną niepełnosprawność – wówczas świadczenie rodzice będą otrzymywać do 16 roku życia dziecka. W przypadku orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, rodzice otrzymają zasiłek do 18 roku życia dziecka. Zasiłek przysługuje też rodzice dzieci do 24. roku życia, jeśli mają orzeczenie o kształceniu specjalnym. Świadczenie o sprawowaniu opieki należy złożyć u swojego pracodawcy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają je w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na ogólnych zasadach.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę – na przykład korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego albo jest bezrobotny.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 − 16 =