TwitterFacebook

Kraj: Zmiany w kodeksie drogowym przyjęte przez Senat RP jednomyślnie

Podczas ostatniego posiedzenia Senatu IX kadencji izba m.in. jednomyślnie przyjęła nowelizację kodeksu drogowego. Wprowadza ona do przepisów tak zwany „korytarz życia” i obowiązek „jazdy na suwak”.

Pierwsza regulacja ma umożliwić krótszy czas przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych. Celem wprowadzenia obowiązku „jazdy na suwak” jest zmniejszenie zatorów drogowych.

Zgodnie z nowymi przepisami, przy zwiększonym natężeniu ruchu utrudniającego przejazd pojazdów uprzywilejowanych, w szczególności ratowniczych, kierujący na drodze z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku będą mieli obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni. Tym samym tworząc korytarz życia.

Natomiast jazda na suwak ma umożliwić zmianę pasa ruchu w przypadku gdy nie istnieje możliwość ciągłej kontynuacji jazdy pasem ruchu na jezdni z więcej niż jednym pasem w tym samym kierunku jazdy, z powodu wystąpienia utrudnienia na tym pasie lub zanikania tego pasa. Ruch ten powinien odbywać się pojedynczo i naprzemiennie.

Ustawa wcześniej przeszła przez Sejm, gdzie za głosowało 415 posłów, 6 przeciw, a 2 się wstrzymało. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Andrzej Duda może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Przepisy mają wejść w życie po 21 dniach od ogłoszenia.

Informacyjna Agencja Radiowa/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *