Krucjata drogą do wolności

Trwa 53 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem “Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”. Patronem jest sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński. Przy tej okazji warto wspomnieć o Krucjacie Wyzwolenia Człowieka. To jeden z największych programów Kościoła katolickiego dotyczących krzewienia abstynencji.
Krucjata Wyzwolenia Człowieka to dobrowolne wyrzeczenie się picia alkoholu lub stosowania innych używek przez konkretny czas. Program łączy się ściśle z duchowością. Członkowie KWC praktykują regularną modlitwę i dokonują zawierzenia Chrystusowi, składając przy tym odpowiednią deklarację członkowską. Modlitwa ofiarowana jest w intencji osób uzależnionych.
Dzięki postawie zgodnej z chrześcijańskimi wartościami, pobożności i podejmowaniu służby na rzecz trzeźwości uczestnicy Krucjaty zyskują konkretne narzędzia do trwania w wolności od uzależnień. Zrzeszamy ludzi pragnących ofiarować swoją abstynencję w intencji wolności swojej i bliźnich – mówi ks. Mateusz Rakusiewicz odpowiedzialny za dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w diecezji łomżyńskiej.
Są dwa rodzaje przynależności do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – kandydatura i członkostwo. Kandydat deklaruje przynależność na okres jednego roku, zaś członkowie na czas niepisany. Ci ostatni zobowiązują się również do nieczęstowania i niewydawania pieniędzy na alkohol lub inny używki.
Krucjata istnieje we wszystkich polskich diecezjach. Jej inicjatorem jest sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, a bezpośrednim bodźcem do powołania było wezwanie św. Jana Pawła II, aby przeciwstawiać się „wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa”. Więcej na stronie internetowej Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
pd / fot. archiwum