RN
TwitterFacebook

Krzyż stał się nam bramą

To nie prawda, że Bóg nie odpowiada na zło. Krzyż jest jego odpowiedzią – powtórzył za Świętym Janem Pawłem II rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Ojciec Święty powiedział, że czasami wydaje się nam, że Bóg nie odpowiada na zło, że pozostaje milczący.  To nie prawda, ponieważ – jak mówił papież – w rzeczywistości Bóg przemówił, odpowiedział, a jego odpowiedzią jest krzyż Chrystusa, czyli słowo, które jest miłością, miłosierdziem, przebaczeniem – podkreślił rzecznik KEP

Z tego przesłania na Wielki Piątek odczytać można także, że zatrzymywanie się na krzyżu jest pokusą krótkowzroczności. Za Cyprianem Kamilem Norwidem chciałoby się powiedzieć, że krzyż jest bramą, środkiem nie celem:

Wielki Piątek ukazuje skalę miłości Boga do każdego z nas. Co więcej tej miłości nic nie może zniszczyć. Krzyż był narzędziem zbrodni i znakiem hańby. Dzięki śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa stał się symbole zwycięstwa, nadziei i bezgranicznej miłości – mówi ks. Rytel-Andrianik

W Wielki Piątek zgodnie ze starożytną tradycją, Kościół nie sprawuje Eucharystii.  Liturgia składa się z czterech części: liturgii słowa, adoracji Krzyża, Komunii Świętej i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

Ci, którzy z powodu choroby nie mogą tego dnia osobiście uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej mogą w sposób duchowy włączyć się w jej przeżywanie dzięki transmisji z parafii Zbawiciela Świata w Ostrołęce, która na antenie Radia Nadzieja odbędzie się o godzinie 18.00. O godz. 21.00 natomiast transmitować będziemy Improperia wykonywane w Łomżyńskiej Katedrze.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *