RN
TwitterFacebook

Ks. Artur Akimowicz w Poranku Siódma 9: Zależy nam na tym, żeby podtrzymać ducha pielgrzymkowego i rozwijać ideę pielgrzymowania [AUDIO]

„Zależy nam na tym, żeby tego ducha pielgrzymkowego podtrzymać w ludziach i aby rozwijać ideę pielgrzymowania. Sytuacja epidemiczna wymusiła to, że nie wszyscy będą mogli iść, ale zachęcamy do udziału w grupach białych. Myślę, że te grupy w tym roku się zwiększą (…) Powstaje wielka wspólnota modlitewna i myślę, że to będzie bardzo owocne” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. Artur Akimowicz, zastępca kierownika Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę. W rozmowie z Anną Czytowską powiedział, jak w tym roku będzie wyglądało pielgrzymowanie.

„Naszym pragnieniem było, żeby kontynuować tę kilkudziesięcioletnią tradycję pielgrzymowania na Jasną Górę z naszej diecezji. W tym roku też robimy wszystko, aby tak się stało, ale forma będzie inna z racji epidemii, więc będzie miała ona charakter symboliczny. Każdego dnia kilkuosobowa grupa będzie reprezentować naszą diecezję na trasie. To fizyczne pielgrzymowanie będzie ograniczone. Zachęcamy wszystkich do udziału w grupach pielgrzymów duchowych, w łączności duchowej i modlitewnej z pielgrzymką. To jest oferta dla tych, którzy mieli w sercu pragnienie pielgrzymowania w tym roku” – mówił gość poranka.

Jak zaznaczył, grupy białe w tym roku będą większe i wspólnota modlitewna na pewno przyniesie owoce.

„Zależy nam na tym, żeby tego ducha pielgrzymkowego podtrzymać w ludziach i aby rozwijać ideę pielgrzymowania. Sytuacja epidemiczna wymusiła to, że nie wszyscy będą mogli iść, ale zachęcamy do udziału w grupach białych. Myślę, że te grupy w tym roku się zwiększą (…) Powstaje wielka wspólnota modlitewna i myślę, że to będzie bardzo owocne”.

Zapytany, jak w Polsce wygląda rzeczywistość pielgrzymkowa, odpowiedział:

„Rzeczywistość pielgrzymkowa moim zdaniem ma się dosyć dobrze. Jest ona bardzo dobrze zakorzeniona w naszej polskiej tradycji, w naszej świadomości polskiej. Chociaż liczebnie obserwujemy spadek pielgrzymów, bo jak pamiętam sprzed 20 lat, pielgrzymka łomżyńska liczyła ponad 2 tysiące osób, a w ostatnich latach ok 600-700 osób. Ale obserwuję też takie zjawisko, że 25 lat temu było mniej więcej po połowie pielgrzymów dorosłych powyżej 30 roku i młodzieży. Dzisiaj młodzież to jest 90 proc. pielgrzymów – młodzież 16-25 lat. Czyli liczebnie spadło, ale pielgrzymka się odmłodziła”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *