RN
TwitterFacebook

Ks. dr Marcin Sobiech: Święci Młodziankowie to pierwiosnki męczeństwa [AUDIO]

„To przypomnienie wydarzenia historycznego, które miało miejsce, potwierdzonego również archeologicznie, a którego mamy zapis w Ewangelii Mateuszowej w drugim rozdziale, o zbrodni, której dokonał Herod na dzieciach mieszkających w Betlejem, w okolicach Jerozolimy, ze względu na to, że królowie, trzej mędrcy ze wschodu przyszli i pytali się o nowonarodzonego króla, więc Herod, chcąc w jakiś sposób wyeliminować pretendenta do tronu, postanowił wymordować wszystkie dzieci do lat 2, tak by mieć pewność, że nikt z nich nie będzie. To są pierwsi męczennicy, nazywani w tradycji Kościoła pierwiosnkami męczeństwa. Ci Młodziankowie pokazują nam, że nawet oni musieli już u początku przyjścia Zbawiciela oddać swoje życie, aby to jedno życie, które ma nas odkupić, zostało ocalone” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” ks. dr Marcin Sobiech z diecezji łomżyńskiej.

„Dzisiaj również Herodów nie brakuje, i w naszej ojczyźnie również te dzieci są mordowane, szczególnie te nienarodzone. Trzeba to nazwać po imieniu, to jest morderstwo” – zwracał uwagę duchowny. „Warto, by politycy się zastanowili, czy nie są współczesnymi Herodami” – pytał ks. Sobiech.

Rozmówca Marcina Fijołka odpowiedział także na pytanie, dlaczego obchodzimy w Kościele święta męczenników chwilę po Bożym Narodzeniu: „To przede wszystkim pokazanie celu przyjścia Zbawiciela na ziemię. Zbawiciel po to przyszedł na ziemię, żeby nie tylko się narodzić w Betlejem, nie tylko ogłosić Dobrą Nowinę, ale przede wszystkim przychodzi nas odkupić i sposób odkupienia jest jednak bardzo brutalny, bo przez śmierć na krzyżu. Więc jest to wpisane w istotę przyjścia Zbawiciela”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *