TwitterFacebook

Ks. dr Zbigniew Skuza: Pismo Święte to żywe słowo. Powinno być dla nas jak przyjaciel

„Pismo Święte jest jak przyjaciel, z którym się przebywa codziennie, z którym się rozmawia, którego się pyta o dobre rady, którego się słucha. Jeżeli uświadomimy sobie, że jest to żywe słowo, które ma dla nas ważne przesłanie, to wtedy będziemy do niego chętnie sięgać i codziennie sięgać” – mówił w poranku „Siódma 9” ks. dr Zbigniew Skuza, biblista, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. W rozmowie z Karolem Gacem odniósł się do XI Tygodnia Biblijnego, który rozpoczął się wczoraj Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego.

Jak należy czytać Pismo Święte? Jak tłumaczył ks. Skuza:

„Kluczowym słowem dla każdej osoby, która chciałaby się zaznajomić ze słowem Bożym i poznać je lepiej, to jest po prostu systematyczność. Żeby czytać Pismo Święte i je poznawać, trzeba po prostu je czytać, po prostu wziąć się do czytania. I tutaj najważniejsza jest systematyczność. (…) Wydaje mi się, że najlepiej wziąć jedna księgę Pisma Świętego, np. ewangelię, i systematycznie, codziennie, fragment po fragmencie ją czytać. (…) Chodzi o to, żeby codziennie był ten pokarm. Pismo Święte jest jak przyjaciel, z którym się przebywa codziennie, z którym się rozmawia, którego się pyta o dobre rady, którego się słucha. Jeżeli uświadomimy sobie, że jest to żywe słowo, które ma dla nas ważne przesłanie, to wtedy będziemy do niego chętnie sięgać i codziennie sięgać”.

Podkreślił, że poznawanie słowa Bożego jest niezbędne do rozwoju duchowego i prawdziwego chrześcijańskiego życia.

„Słowo Boże jest arterią życia. Jest niezastąpione, ponieważ pozwala nam na poznawanie Boga i poznawanie człowieka. Św. Paweł mówi tak: «Wiara rodzi się z tego, co się słyszy. Tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa». Mówiąc krótko, jeżeli ktoś chce pogłębić swoją wiarę, to słowo Boże jest warunkiem absolutnie podstawowym, bo w słowie Bożym poznajemy, kim jest Bóg, poznajemy Jego wolę w stosunku do człowieka. Czyli nie można wzrastać w wierze, nie odwołując się do Bożego słowa. (…) Brak słuchania słowa Bożego prowadzi na mielizny duchowego życia. Św. Hieronim powiedział: «Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa». Musimy sobie uświadomić, że bez lektury słowa Bożego, bez zagłębiania się w to słowo, zostajemy jak człowiek, który nie ma pokarmu, a bez pokarmu trudno jest żyć”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *