RN
TwitterFacebook

Ks. Maciej Curyło: Pierwsza spowiedź to nie odpytywanie przy tablicy, dziecko nie ma się czego bać [AUDIO]

„Rodzice odgrywają ogromną rolę. Pierwsza rzecz jest taka, że rodzice zawsze dają świadectwo, że sami przystępują do sakramentu spowiedzi, że sami się przygotowują do tego sakramentu. Przed pierwszą spowiedzią tak naprawdę rodzice przygotowują taki katalog grzechów, robią rachunek sumienia z dziećmi. To jest naturalne, żeby dziecko było przygotowane przez rodziców” – mówił w poranku „Siódma 9” ks. Maciej Curyło (diec. łomżyńska) „Z tego co rodzice opowiadali, wiem, że w domu ćwiczą formułę spowiedzi, co dziecko ma po kolei powiedzieć, żeby się nie pomyliło. A nawet jak się pomyli – jak ja spowiadam dzieci i też inni księża – zawsze księża podpowiadają, więc nie ma czego się bać. To nie jest odpytywanie przy tablicy, że wszystko trzeba wiedzieć” – tłumaczył, opowiadając w rozmowie z Anną Skiepko o przygotowaniach dzieci do pierwszej spowiedzi.

„Wszystko jest ważne podczas pierwszej spowiedzi, żeby było dobrze, żeby było spokojnie, żeby też dziecko pochwalić, że bardzo dobrze umie wszystko, że bardzo dobrze się przygotowało” – zaznaczył ks. Maciej.

Zdarza się, że dzieci zapisują swoje grzechy, żeby je lepiej zapamiętać. „To jest czasami dzieciom pomocne i one się wtedy czują bardziej przygotowane, że powiedziały wszystko, żeby dały Panu Bogu jak najwięcej ze swojego serca (…) Trzeba usiąść, przemyśleć, napisać, i to napisać szczerze”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *