RN
TwitterFacebook

Liturgia i muzyka w Łomży [FOTO]

Pieśni pasyjne stanowiły repertuar 28 Warsztatów Liturgiczno Muzycznych Diecezji Łomżyńskiej. Muzyczne rekolekcje były połączeniem śpiewu i muzyki ze wspólną modlitwą, adoracją Najświętszego Sakramentu i lekturą Pisma Świętego.

Spotkanie trwało od piątku do niedzielnego wieczora w łomżyńskim Wyższym Seminarium Duchownym. Wzięło w nim udział blisko 80 osób, wokalistów chóralnych i solowych, instrumentalistów oraz miłośników liturgii. Wielu bardzo wcześnie rozpoczęło swoją przygodę z muzyką.

Od 4 roku życia należę do Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie. Muzyka religijna jest ważną częścią naszego repertuaru. Co roku śpiewamy we wszystkich kościołach Ostrołęki pieśni pasyjne i kolędy, w zależności od okresu liturgicznego. Te warsztaty dały mi naprawdę wiele. Mamy mnóstwo emisji głosu, otrzymujemy praktyczne wskazówki wokalne, ale bardzo ważna jest część duchowa. Dzięki wspólnej modlitwie odczuwamy obecność Boga i możemy jednoczyć się z dobrymi ludźmi, którzy mogą wnieść wiele do naszego życia. Spotkałem tu mnóstwo nowych ciekawych osób. W pamięci pozostała mi również pieśń „Stabat Mater”. Z wielką chęcią się jej nauczyłem. Ujęły mnie tekst i melodia – mówi 16 letni ostrołęczanin Mateusz Pęza.

Warsztaty odbywają się cyklicznie w różnych miejscach diecezji łomżyńskiej. Uczestnicy tegorocznej 28 edycji spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Chórzyści pracowali nad partiami głosowymi, instrumentaliści zaś pod okiem prowadzących przygotowali tło muzyczne do wykonywanych pieśni pasyjnych. O jakość zadbali: Urszula Rogala – kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Aleksandra Ptaszyńska – laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych im. prof. Stanisława Kulczyńskiego w Poznaniu oraz Rafał Maciejewski – absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi oraz stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ten ostatni podkreślał zasadność ujęcia w repertuarze 28 Warsztatów właśnie pieśni pasyjnych.

Za niecały miesiąc rozpoczniemy czas przygotowania paschalnego. Pieśni pokutne są również bliskie naszym sercom. Chcieliśmy, aby temat pasji i miłości Boga do człowieka zagościł w muzycznej tematyce Warsztatów. Czy pieśni pasyjne są trudne? Zależy od konkretnego repertuaru. Są na pewno piękne, są inspiracją do dalszego tworzenia. Wyzwaniem jest chociażby kompozycja dominikanina o. Dawida Kusza pt. „Odszedł Pasterz od nas” napisana na orkiestrę i chór czterogłosowy – podkreśla kompozytor.

28 Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne Diecezji Łomżyńskiej zostały zorganizowane staraniem ks. Rafała Wilińskiego, który swoją przygodę z muzycznymi rekolekcjami rozpoczął jeszcze jako kleryk WSD w Łomży. Kolejne edycje wydarzenia można śledzić między innymi na Facebooku.

pd / fot. WLM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *