TwitterFacebook

Łomża: Książka dobra na wakacje i nie tylko

Wakacje z biblioteką dobiegają końca. Przez ponad dwa miesiące w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży dzieci aktywnie i kreatywnie spędzały wolny czas. Było czytanie książek i wiele innych atrakcji

– Organizowaliśmy gry i zabawy, graliśmy w gry planszowe, wykonywaliśmy pracę plastyczne. Odwiedziliśmy Komendę Miejską Policji, Straż Pożarną, a także m.in Muzeum Północno-Mazowieckie – mówi kierownik oddziału Renata Igielska. 

Wakacje w bibliotece to mnóstwo atrakcji, ale przede wszystkim okazja do zachęcenie dzieci, aby sięgały po książkę. Powodów, aby czytać jest dużo. Jak się czyta to nasza wyobraźnia się rozwija, znamy więcej słów, uczymy się ortografii, nie nudzi nam się tylko ciekawie spędzamy czas i poznajemy historię innych ludzi – mówią uczestnicy zajęć. 

Faktem jest, że czytelnictwo w Polsce spada, według statystyk nieco ponad 10 % regularnie czyta książki, dlatego ważne, jest aby od najmłodszych lat zaszczepić w dzieciach miłość do słowa pisanego. Nie jest to proste szczególnie dzisiaj, kiedy zamiast po książkę dzieci wolą sięgnąć po komórkę czy laptopa. Jest jednak kilka sprawdzonych sposób, aby nasze dziecko wyrosło na prawdziwego mola książkowego. – Na początek trzeba powiedzieć, że książki są niezbędne w życiu zarówno dzieci jak i dorosłych. Korzyści z czytania jest wiele, chociażby to, że pomagają młodemu człowiekowi w rozwijaniu zainteresowań, dzięki książkom poznają świat, mogą się wiele nauczyć. Jeżeli chcemy zachęcić dzieci do czytania to nie możemy traktować książki jako zło konieczne, w tym szalonym tempie życia postarajmy się znaleźć chociaż krótką chwilę na czytanie razem z dzieckiem. Nie muszą to być godziny, wystarczy kilkanaście minut codziennego, systematycznego sięgania po książkę. Ważny jest także trafny wybór książki, dobrze jest jeżeli lektura jest dobrana do wieku, zainteresowań dziecka. Mogą to być komiksy, ciekawe czasopisma, coś co go zaabsorbuje. I pamiętajmy, że tym co najlepiej działa jest dawania dobrego przykładu, jeżeli dziecko będzie widziało rodziców czytających, z pewnością po jakimś czasie samo bez większego namawiania zacznie czytać – mówi Renata Igielska. 

Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży mieści się przy ul. 3 Maja 6 w Łomży. Placówka do zaoferowania swoi czytelnikom bogaty księgozbiór i nowości czytelnicze.

AM/Fot. MBP 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *