RN
TwitterFacebook

Łomża: Łukasz Cwalina dostrzegł nieprzytomnego i uratował mu życie. Sam mówi, że nie czuje się bohaterem

Łukasz Cwalina nie wahał się ani chwili. Gdy zobaczył nieprzytomnego od razu wezwał karetkę i przystąpił do reanimacji. Dzięki szybkiej reakcji, po około 30 minutach walki, mężczyzna odzyskał puls. 

Wczoraj (6.11.) około godziny 17 w okolicy ulicy Sybiraków 5, pan Łukasz Cwalina dostarczał meble. To właśnie tam dojrzał mężczyznę, który leżał na placu zabaw.

Zawołała nas kobieta, która spytała, czy nie mamy telefonu, bo zauważyła leżącego mężczyznę. Wtedy wezwaliśmy pogotowiemówi pan Łukasz i dodaje, że w takiej sytuacji nie można przechodzić obojętnie.W Polsce panuje taka znieczulica troszeczkę, że ludzie się boją. Wiedziałem, że muszę się tym zająć, bo w pobliżu nie było nikogo, a tego człowieka nie można było zostawić bez pomocy.

Choć się stresował, szybko przystąpił do reanimacji i prowadził ją póki nie przyjechała karetka. Uratowany mężczyzna przeżył i aktualnie przebywa w szpitalu.

To bohaterstwo. Dla mnie Łukasz jest bohaterem – tak zachowanie swojego pracownika komentuje Marzena Bogdan, przełożona pana Łukasza. – Jestem z niego dumna, że zdobył się na odwagę, żeby komuś pomóc. Zostawił swoje obowiązki, bo życie drugiego człowieka było dla niego ważniejsze, gdy inni nie zwracali na to uwagi. 

Sytuacja pewnie nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie wpis z podziękowaniami dla pana Łukasza na jednym z portali społecznościowych:

Komentujący są jednoznaczni w swoich opiniach – postawa pana Łukasza jest godna pochwał i naśladowania.

Pierwsza pomoc – kiedy grożą nam konsekwencje za nieudzielenie jej

Pierwsza pomoc to zespół czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby w celu ochrony życia lub zdrowia poszkodowanego oraz zminimalizowania niekorzystnych następstw, zanim możliwe będzie udzielenie specjalistycznej pomocy medycznej (po przewiezieniu do szpitala).

Obowiązek udzielania pomocy reguluje prawo. W Polsce, konsekwencje prawne za zaniechanie takiej pomocy przewiduje art. 162 kk:

§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej

JT/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *