RN
TwitterFacebook

Magdalena Ogórek z prezentacją Katalogu zbiorów muzealnych w Łomży

W czwartek 1 lutego br. w Muzeum Diecezjalnym w Łomży odbędzie się spotkanie podczas którego historyk i publicystka dr Magdalena Ogórek zaprezentuje Katalog zbiorów muzealnych Diecezji Łomżyńskiej oraz swoją najnowszą książkę  „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków”.

„Katalog zbiorów muzealnych” to publikacja od dawna zapowiadana i oczekiwana, która będzie miała swoją premierę podczas uroczystej prezentacji w Muzeum Diecezjalnym. Jak wyjaśnia ks. Tomasz Grabowski dyrektor muzeum Diecezjalnego w Łomży.

Katalog był już gotowy w listopadzie, natomiast otwarcie zmodernizowanej wystawy „Między ziemią, a niebem” przesunęło prezentację Katalogu. Katalog to opracowanie liczące 362 strony, około 900 fotografii, które kompleksowo ujmuje zgromadzone w przestrzeni muzealnej obiekty. Katalog poprzez kolejne rozdziały pokazuje historię powstania Muzeum Diecezjalnego, a także konkretne zbiory.

Promocji tego katalogu dokona znana dziennikarka, historyk Kościoła, a także osoba zajmująca się na co dzień sztuką i odnajdywaniem zagrabionych, w czasie II wojny światowej, dzieł sztuki dr Magdalena Ogórek. Korzystając z jej obecności w Muzeum Diecezjalnym odbędzie się również promocja książki jej autorstwa, która została wydana pod koniec 2017 roku pt. „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków”. To książka katalogująca wywóz zagrabionych przez komendanta SS dzieł, które zostały wywiezione z Krakowa – mówi ks. Tomasz Grabowski.

Po publikacji „Listy Wächtera” syn Horst von Wächter zapowiedział walkę o zakaz publikacji książki. Jego zdaniem uderza ona w pamięć o jego ojcu, Ottonie, który w czasie II wojny światowej był zastępcą Hansa Franka.

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Diecezjalnym w Łomży, 1 lutego 2018 r., o godz. 16.00. Wstęp wolny! 

JE

1 komentarz

  1. m Odpowiedz

    Ładny jest ten „Katalog…”
    Tylko kto jest jego autorem/redaktorem? Ks. Tomasz Grabowski? Czy Pani Magdalena Ogórek?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *