RN
TwitterFacebook

Mały Płock. Obraz Matki Boskiej odzyskał dawny blask [FOTO]

W Kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Małym Płocku znajduje się obraz Najświętszej Marii Panny zwanej też Matką Boską Małopłocką. Jest to najstarsza relikwia parafialna i właśnie przeszła renowację. 

Obraz liczy sobie prawie 300 lat i jest namalowany temperą na białym płótnie lnianym. Przez lata nie udało się ustalić kto jest jego autorem, ale już od czasów Polski rozbiorowej cieszy się dużym on kultem wśród wiernych w parafii i nie tylko. Przy dolnej krawędzi umieszczony jest napis po łacinie: „Ten obraz namalowano w Rzymie Roku Pańskiego 1738 w dni marcowe”. Budowa technologiczna obrazu wskazuje rzeczywiście zgodnie z napisem na jego czas powstania w pierwszej połowie XVIII wieku. Płótno podobrazia było rozpięte na drewnianych krośnie.

Obraz przechodził przez ponad pół roku gruntowną renowację pod kierunkiem Elżbiety Bogdanowicz – konserwator dzieł sztuki pracującej dla Muzeum Narodowego w Warszawie. Poprzednia konserwacja nie była udana.

Wycięto wtedy wizerunek postać MB z większej całości i naklejono na klej PVA na nowe płótno. Płótno z doklejonym wizerunkiem rozpięto na krośnie i pomalowano niefachowo powierzchnię obrazu dookoła zachowanego. Krosno było spróchniałe i nie spełniało swojej funkcji – przekazuje ks. kan dr Jan Pieńkosz, proboszcz parafii w Małym Płocku.

Tym razem zabezpieczono lico bibułą japońską, zdjęto obraz z krosna, usunięto płótno i na które naklejono kiedyś wizerunek Matki Bożej. Następnie przygotowano nowe płótno – tło dla wizerunku, wycięto w tym nowym płótnie miejsce do wklejenia na styk starego wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem. Po wklejeniu starej części obrazu wykonano dublaż na nowe płótno przy użyciu kleju i nabito całość na nowe krosno. Potem położono na powierzchnię tła warstwę zaprawy kredowo – klejowej i wyszlifowano ją. W trakcie prac uzupełniono ubytki na powierzchni wizerunku kitem akrylowym, zretuszowano ubytki warstwy malarskiej farbami akwarelowymi i akrylowymi w tle oraz zawerniksowano obraz werniksem satynowym.

Efekt końcowy bardzo cieszy nie tylko Panią konserwator, ale również parafian. Na takich dziełach sztuki doświadczenie uczy, że nie warto oszczędzać. W trosce o zachowanie dziedzictwa religijnego i kulturowego trzeba i warto poświęcić czas i środki finansowe, aby wierni cieszyli się przez długi jeszcze czas tymi dziełami kultu dodaje ks. Pieńkosz. 

Parafia pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Małym Płocku/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *