RN
TwitterFacebook

Małżeńska randka w Warszawie

W dniach 7 do 14 lutego już po raz piąty odbędzie się ogólnopolski Tydzień Małżeństwa pod hasłem: „Razem szczęśliwi i spełnieni”. Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa to cykl wydarzeń mających na celu wspomaganie par małżeńskich w budowaniu trwałej więzi dającej poczucie bezpieczeństwa i szczęścia. Warszawską edycję tego wydarzenia po raz trzeci organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II.

W Warszawie odbędą się między innymi warsztaty na temat sztuki komunikacji w małżeństwie, zajęcia taneczne, ciekawe wykłady i wiele atrakcji artystycznych. Małżonkowie będą mogli wylosować bezpłatną kolację dla dwojga w znakomitych warszawskich restauracjach, taniej zakupić książki w niektórych księgarniach, będą też mogli skorzystać z bezpłatnych lub tańszych biletów na wystawy (w tym do Zamku Królewskiego i Zachęty), filmy, sztuki teatralne i koncerty w Filharmonii Narodowej. Jedną z atrakcji Tygodnia Małżeństwa w stolicy będzie spotkanie autorskie z Krzysztofem Zanussim poświęcone idei małżeństwa w kinie polskim i europejskim oraz przemianom, jakim podlegał filmowy obraz małżeństwa.

Chęć udziału w poszczególnych wydarzeniach należy zgłosić przez stronę www.centrumjp2.pl, na której dostępny jest szczegółowy program oraz zasady uczestnictwa.

W Polsce inicjatywę Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa podjął najpierw Gdański Oddział Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, a następnie – podążając za refleksjami swojego patrona – warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II. Karol Wojtyła uznał małżeństwo i rodzinę za jedno z „najcenniejszych dóbr ludzkości”, które należy chronić i wspierać.

Małżeństwo to miłość i odpowiedzialność. Połączyć te dwie rzeczy wcale nie jest proste. To dlatego Centrum Myśli Jana Pawła II włącza się Tydzień Małżeństwa. Zgodnie z nauczaniem Jana Pawła II afirmujemy małżeństwo, które oprócz etapu miłości i zachwytu, uczy odpowiedzialności za siebie nawzajem, zjednoczenia wobec różnic charakterów i psychologicznej odmienności – mówi dr hab. Michał Łuczewski, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II i dodaje, że małżeństwo to także tajemnica. Nie da się jej wypowiedzieć w kilku słowach. Poświęcił jej swój dramat Karol Wojtyła. Dla niego to „jeden z tych procesów we wszechświecie, co sprowadzają syntezę i jednoczą to, co rozdzielone, a co ciasne i ograniczone to rozszerzają i bogacą.”

Dr Bartosz Wieczorek, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II: Jan Paweł II uznał małżeństwo i rodzinę za jedno z „najcenniejszych dóbr ludzkości”, które należy chronić i wspierać. Papież podkreślał, że rozumienie wolności tylko jako troski o siebie uniemożliwia otwarcie się na dobro drugiej osoby i nie pozwala na położenie fundamentów pod wspólne życie. Sprzyja temu współczesna kultura zachęcająca jednostki do samorealizacji i poszukiwania indywidualnego zadowolenia. Presja opinii publicznej, promocja stylu życia zaprzeczającego idei małżeństwa powodują dodatkowe trudności w promowaniu małżeństwa jako naturalnej dla człowieka instytucji. Wedle Jana Pawła II małżeństwo to świadomy i wolny wybór, poprzez który mężczyzna i kobieta tworzą wewnętrzną wspólnotę życia i miłości. Dla papieża małżeństwo nie jest instytucją narzuconą człowiekowi przez społeczeństwo, nie jest tylko zewnętrzną formą prawną, ale naturalną realizacją pełni człowieczeństwa.

***

Tydzień Małżeństwa to społeczna kampania promująca szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Tydzień Małżeństwa odbywa się równolegle w 22 krajach zawsze  w tym samym terminie: 7-14 lutego.

W Polsce projekt  został zainicjowany w 2015 r. przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich Oddział Gdański. Od tego czasu odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, rekreacyjnym i rozrywkowym. Obecnie ogólnopolską akcję koordynuje Fundacja Tydzień Małżeństwa.


PROGRAM WARSZAWSKICH OBCHODÓW
TYGODNIA MAŁŻEŃSTWA 2019

WSTĘP BEZPŁATNY PO ZAPISIE NA STRONIE CENTRUMJP2.PL

 • Spektakl „Maanam być lepiej”, Dom Kultury Śródmieście (do wyboru terminy: 9.02, godzina 19:00, 10.02 godzina 17:00)

 • Zajęcia Tanga Argentyńskiego, Dom Kultury Śródmieście (9.02, godzina 11:00-12:30)

 • Zajęcia z malowania porcelany (3h), Dom Kultury Śródmieście (12.02, godzina 17:00)

 • Bilet wstępu, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki (7 – 14.02)

 • Bilet wstępu, Wystawa „Znaki Wolności”, Zamek Królewski – Muzeum (do wyboru terminy: 8.02; 9.02; 10.02)

 • Bilet do Kina Muranów

 • Walentynki w Kinie Iluzjon, film „Przeminęło z wiatrem” (14.02, godzina 19:00)

 • Koncert symfoniczny w Filharmonii Narodowej

 • Zajęcia tańca dla par, EMKA Dance Academy (8.02 do wyboru godziny: 19:00; 20:00)

 • „Małżeńskie wyzwania – Naturalne Planowanie Rodziny”, Księgarnia na Miodowej, INER Instytut Naturalnego Planowania Rodziny (16.02, godzina 11:00)

WSTĘP ZE ZNIŻKĄ PO ZAPISIE NA STRONIE CENTRUMJP2.PL

 • Koncert zespołu Pelikan, katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce (14.02, godzina 19:00)

 • Bilet wstępu „2 w cenie 1”, Niewidzialna Wystawa (7-14.02)

 • Spektakl „Kobiety vs Mężczyźni”, Teatr Kamienica (9.02, godzina 19:30)

 • Spektakl „Tresowany Mężczyzna”, Teatr Kamienica (11.02, godzina 19:00)

WSTĘP NA WYDARZENIA W CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II PO ZAPISIE NA STRONIE CENTRUMJP2.PL

 • „37 lat razem – czy to jeszcze małżeństwo?”, INER Instytut Naturalnego Planowania Rodziny (13.02, godzina 18:00)

 • Spotkanie o małżeństwie w kinie polskim i europejskim z reżyserem Krzysztofem Zanussim (12.02 godzina 18:00)

 • Spotkanie z o. Ksawerym Knotzem: „Boskie ciała – znaczenie ciała w sakramencie małżeństwa” (10.02. godzina 17:00)

 • Warsztat dwudniowy: „Sztuka komunikacji w małżeństwie”, Związek Dużych Rodzin 3 plus (11.02, godzina 18:00 oraz 14.02, godzina 18:00)

Podczas spotkań w Centrum Myśli Jana Pawła II wśród uczestników zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody:

 • Zaproszenie dla dwóch osób na kolację w ciemności w Restauracji Different

 • Zaproszenie dla dwóch osób na kolację Restauracji St. Antonio

 • Podwójny bilet do kina na film „Roma” w Kinie Świt

 • Gadżety od Mazowieckiego Instytutu Kultury

 • Książki od Księgarni na Miodowej

WYDARZENIA BEZ ZAPISÓW

 • Spotkanie dla małżeństw pragnących potomstwa „Nowe spojrzenie na pożywienie” – msza i spotkanie z doradcą żywieniowym Małgorzatą Cegiełkowską, Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa (10.02, godz. 16.00 – msza, godz. 17:00 – spotkanie), Kaplica bł. Jerzego Matulewicza przy kościele NMP Matki Miłosierdzia, ul. Świętego Bonifacego 9, Warszawa

 • 20% zniżki w kawiarni „To lubię” na hasło „Randka małżeńska w ramach Tygodnia Małżeństwa” oraz przy pokazaniu obrączki małżeństwa – dla małżeństw, które przyjdą na randkę we dwoje (7-14 lutego), ul. Freta 8, Warszawa

 • Słodka przekąska do kawy oraz loteria w kawiarni „Pociąg do kawy” po okazaniu obrączek (7-14 lutego), ul. Głowackiego 60, Warszawa

 • Zniżki na półkę małżeńską w księgarni przy ul. Miodowej (7-14 lutego), ul Miodowa 17/19, Warszawa

 • Walentynki z Małżonkiem w Teatrze Rampa (14 lutego i 16 lutego o 19:30). Pary, które kupią bilet na walentynkowy spektakl „Cafe Sax” mogą odebrać w teatralnej kawiarence małą buteleczkę szampana lub wina albo 2 kawy lub herbaty, ul. Kołowa 20, Warszawa

 • Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, bilet za 1 zł na hasło „Tydzień Małżeństwa” (7-14 lutego), ul. Kozia 11, Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *