RN
TwitterFacebook

Mamy za kogo dziękować. 60 lat kapłaństwa bpa Stanisława Stefanka [FOTO]

O wielkim bogactwie duszpasterskim i naukowym biskupa Stanisława Stefanka mówił arcybiskup Andrzej Dzięga podczas uroczystej Mszy Świętej w katedrze łomżyńskiej. Intencją główną było dziękczynienie za 60 lat kapłaństwa naszego biskupa seniora.

Na początku modlitewnego dziękczynienia bp Janusz Stepnowski biskup łomżyński, skierował słowa wdzięczności do Jubilata – Miał to pragnienie, aby pozostać w Łomży i za to pragnienie dziękujemy. Niech Pan Bóg Go błogosławi obdarzy najlepszym zdrowiem. Biskupie Stanisławie, niech Bóg błogosławi Tobie. Daje siłę i moc.

W homilii arcybiskup Andrzej Dzięga metropolita szczecińsko-kamieński podkreślił, że dorobek biskupa Stefanka wystarczy na całe dziesięciolecia studiów, stanowi bogactwo i skarb Kościoła powszechnego. Będą tego owoce, bo idą kolejne pokolenia, nowi kapłani. Wielu już woła za biskupem Stanisławem, że życie jest święte i nietykalne, a małżeństwem nazywamy związek mężczyzny z niewiastą. Oto laboratorium społecznego życia, domu i Bożej wspólnoty. Tym właśnie duchem oddycha naród – zaznaczył arcybiskup.

W trakcie Mszy świętej arcybiskup Tadeusz Wojda metropolita białostocki wręczył Jubilatowi krzyż, który wcześniej pobłogosławił. Swoje dary złożyli również przedstawiciele Kurpiów i bractwa kurkowego.

Po eucharystii biskup Janusz Stepnowski przekazał apostolskie błogosławieństwo udzielone przez ojca świętego Franciszka. List gratulacyjny przesłał Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki – odczytał go wojewoda podlaski Bogdan Paszkowski. W imieniu wiernych diecezji łomżyńskiej gorące serdeczne życzenia złożyła rodzina Katarzyny i Krzysztofa Jankowskich. Troską o rodzinę uczyniłeś niwą, na której Bóg Cię wspomagał. Pośród tak wielu obowiązków pierwszeństwo dałeś człowiekowi – wspomnieli małżonkowie.

Biskup Stanisław Stefanek podziękował za wszystkie podjęte starania, dary i modlitwę. Wspólnie z gośćmi udał się do Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, gdzie przyjmował kolejne życzenia.

Od godziny 17:30 w Muzeum Diecezjalnym w Łomży otwarta jest specjalna wystawa fotograficzna poświęcona naszemu Jubilatowi. O 19:00 w Katedrze łomżyńskiej odbędzie się z kolei koncert pt. In omnibus Christus. Będzie to wyraz wdzięczności za służbę duszpasterską biskupa Stanisława Stefanka. Wszystkie wydarzenia są otwarte.

Biskup Stanisław Stefanek urodził się w Majdanie Sobieszczańskim w województwie lubelskim. Studiował między innymi na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, otrzymując magisterium z teologii. Doktorat z teologii biblijnej uzyskał w 1980 roku na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Posługę w Kościele łomżyńskim rozpoczął w październiku 1996 roku jako biskup ordynariusz. W tym czasie był już członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny, zajmując się tą tematyką również z ramienia Episkopatu Polski. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *