RN
TwitterFacebook

Maria, Maryja, czy Kecharitomene? Imieniny u mamy

Zapewne każdy katolik z krwi i kości, a już na pewno Polak-katolik odznacza się miłością i czcią wobec Marii, (a może Maryi)? Dziś obchodzimy jej „imieniny”, a więc wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi. Mamy okazję do zastanowienia się nad znaczeniem i … polskim brzmieniem imienia Maryja.

Dlaczego Maryja, a nie Maria? Dlatego, że Maryja znaczy tyle co Maria, ale nie jakaś tam Marysia (bo przecież możemy tak ochrzcić córkę, nasza babcia lub sąsiadka może się tak nazywać). Maryja to imię zarezerwowane wyłącznie dla tej jednej, jedynej Marii – wybranej na matkę Syna Bożego. Jeśli chodzi o znaczenie imienia Maria, to zdania na ten temat są podzielone. Jedni imię to tłumaczą jako „świetlista”, inni „zbuntowana wobec zła”, jeszcze inni mówią, że znaczy ono tyle co „uwielbiona” lub „widząca”. Ale Maria, czy też po Polsku Maryja, to nie jedyne imię matki Boga. Podobnie, jak w wielu znanych z Biblii momentach spotkania z Bogiem, Miryam podczas zwiastowania została obdarowana nowym imieniem, a może nawet kilkoma imionami?

Kecharitomene to z języka greckiego pełna łaski. Myśląc o tym imieniu Maryi przed oczami staje mi jej wizerunek z rozłożonymi dłońmi. Symbolizuje on łaski, która spływają na nas z nieba po dłoniach Maryi. W „Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” możemy przeczytać, że wszelkie łaski udzielane przez Boga ludziom są „rozdzielane” właśnie przez nią. Innym imieniem, którym nazywa się Maryję jest Pneumatofora co znaczy „niosąca Ducha Świętego”. W jednej ze znanych pieśni śpiewamy: Gdzie Ty jesteś (Miryam) zstępuje Duch Święty. To imię wiąże się niejako z wcześniejszym Kecharitomene, bo skoro Maryja jest pełna Ducha, to jest też pełna łask. Słyszałam już z ust wielu rekolekcjonistów, że ilekroć mówimy Maryja, ona mówi Jezus, prosząc za nami, a wtedy na nas zstępuje Święty Duch.

Jakkolwiek nie nazywać by Maryi, to nie określenia budują naszą wiarę, nie one świadczą o mocy naszej modlitwy. Jak nie nazwalibyśmy naszej ziemskiej mamy (zdrobnieniem, zgrubieniem czy z nazwiska) ona zawsze będzie wiedziała, że mówimy właśnie do niej. Podobnie jest z Maryją, której imię czcimy z miłości, szukając najlepszych określeń – choć ona i tak jako matka doskonale nas zna, i wie że zwracamy się właśnie do niej, bez względu na to czy będziemy modlić się do Marii, Maryi, Kecharitomene czy Pneumatofory.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *