RN
TwitterFacebook

Masz prawo sprawdzić bezpieczeństwo wypoczywających na koloniach dzieci

Część dzieci z regionu wyjechało już na kolonie i obozy, niektóre jeszcze na to czekają. Zanim poślemy nasze pociechy na wakacje, upewnijmy się, że trafią w bezpieczne miejsce i że organizator zgłosił wypoczynek w kuratorium.

– Każdy taki wyjazd powinien być zgłoszony. Organizator jest do tego zobowiązany. Całą bazę wypoczynku obsługuje Minister Edukacji Narodowej. Znajduje się ona na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej: www.men.gov.pl. Oczywiście można zadzwonić też do kuratorium. Rodzic wtedy może mieć pewność, że wypoczynek podlega nadzorowi, że to zgłoszenie zostało dokładnie przejrzane – mówi Małgorzata Palanis, rzecznik prasowy Podlaskiego Kuratora Oświaty.

W zgłoszeniu organizator określa miejsce i program wyjazdu oraz kwalifikacje kadry pedagogicznej. Musi to zrobić najpóźniej 21 dni przed planowanym terminem wypoczynku krajowego i 14 dni przed wypoczynkiem zagranicznym. Ten sam termin dotyczy półkolonii.

Baza wypoczynku musi posiadać ważną opinię Straży Pożarnej.  Jest ona ważna przez 3 lata, o ile warunki obiektu nie uległy zmianie. Organizatorzy mają też obowiązek współpracy ze służbami ratunkowymi na wypadek zagrożenia. Muszą też zapewnić podopiecznym dostęp do opieki medycznej.

Z chwilą wyjazdu naszych dzieci, a tym samym rozpoczęcia wypoczynku, nadzór nad całością sprawuje kurator oświaty właściwy dla miejsca wypoczynku. To uprawnia go do losowej wizytacji.

– Wizytator kontroluje na miejscu ten wypoczynek. Czyli sprawdzamy informacje, które zostały nam przedstawione w zgłoszeniu. Oglądamy bazę, możemy zobaczyć faktyczne warunki, w jakich dzieci przebywają. Zdarza się, że na taką kontrolę jedziemy wspólnie z policjantem. Taki wypoczynek podlega też kontroli sanepidu, który sprawdza między innymi czystość obiektu, warunki przygotowywania posiłków – mówi Małgorzata Palanis.

W te wakacje na kolonie i obozy wyjedzie prawie 18 tysięcy dzieci z województwa podlaskiego, a ponad 7 tysięcy weźmie udział w półkoloniach.

Do 16 lipca 2018 roku w Kuratorium Oświaty w Białymstoku zarejestrowano 626 zgłoszeń letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. To o ponad dwieście więcej niż w ubiegłym roku.

Katarzyna Wasilewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *