RN
TwitterFacebook

Mateusz Morawiecki: Polska musi być jak tarcza i w biedzie pomagać polskiemu rolnikowi [FOTO]

Polska musi być jak tarcza i w biedzie pomagać polskiemu rolnikowi – mówił premier Mateusz Morawiecki w Kolnie, gdzie wziął udział w II Ogólnopolskim Święcie „Wdzięczni polskiej wsi”. Podkreślił, że kierowany przez niego rząd zdecydował o tysiącu złotych dopłaty do hektara rolnikom, którzy ucierpieli w wyniku tegorocznej suszy.

Uroczystości w Kolnie rozpoczęła msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem pasterza diecezji bpa Janusza Stepnowskiego z udziałem bpa Tadeusza Bronakowskiego i bpa seniora Stanisława Stefanka oraz proboszczami kolneńskich parafii i kapłanami w nich pracującymi.

W homilii biskup Stepnowski wyraził wdzięczność i za rolników ale też za ich codzienną pracę.

Dziękujemy za Was rolnicy, ale i za Wasze plony. Wiem, że rząd stara się, aby nasze rolnictwo ciągle się rozwijało, ale pojawiają się nowe wyzwania, szczególnie w czasie suszy. To też wyzwania dla nas, żeby pomóc rolnikom, aby wypracować program dotyczący gospodarki wodnej. Życzę, aby to wyzwanie doprowadzić do końca – mówił bp Janusz Stepnowski.

Ordynariusz łomżyński kilkukrotnie zwracał uwagę, że tutaj na tym terenie żyjemy dzięki rolnikom, którzy pozostali na tej ziemi.

Bogu dziękujemy za ziemię i za plony, a szczególnie za rolników, którzy pozostali na tej ziemi i budują jej przyszłość – mówił biskup łomżyński. Panie Boże błogosław rolnikom i tym, którzy starają się nakreślić właściwą politykę dla rolnictwa.

Po Eucharystii przeszedł uroczysty korowód i rozpoczęła się druga część świętowania. Po odśpiewaniu hymn państwowego głos zabrał Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, który przypomniał o 100-leciu niepodległości, a także dziękował premierowi, za wybranie Kolna na to jakże uroczyste świętowanie.

Następnie sceną zawładną zespół Kurpie Zielone, który przedstawił obrzęd żniwny. Po takim przygotowaniu głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, a przyjmując dożynkowy chleb premier mówił: Dziękuję za ten chleb, symbol pracy rolnika, uświęcony tradycją naszych ojców. Obiecuję mądrze i sprawiedliwie go dzielić tak, aby go nie zabrakło i dla wszystkich wystarczyło.

Kiedy goście zagraniczni pytają mnie jak określić polski charakter to mówię: chodźcie zobaczyć jak wyglądają tradycyjne polskie dożynki i ile wart jest owoc rąk ludzkich. Ten owoc jest bezcenny, dlatego jak żniwa, tak koniec kadencji jest podsumowaniem, gdy prezentujemy nasze plony, to do czego się zobowiązywaliśmy i czego dokonaliśmy. Naszym głównym celem był program 500 plus i wywiązaliśmy się z niego nawiązką. Jest 500 plus od pierwszego dziecka – mówił premier.

Premier mówił też o wizji polskiej wsi.

Chcemy żeby wieś była nowoczesna, żeby Polska małych miast i terenów wiejskich była atrakcyjna i przyciągająca. Do takiej Polski dążymy – mówił premier.

Mateusz Morawiecki zwrócił też uwagę na znaczenie polskiej tradycji.

To w tych tradycjach polskiej wsi przechowana została niepodległość, pragnienie niepodległości. Za to też chce podziękować polskiej wsi. Polska tradycja jest zaczynem przekazywanym pokoleniom. Dlatego tak pielęgnujemy polską kulturę. Wiemy, że byłaby ona uboższa bez polskiej wsi. To tradycja, na której budujemy naszą przyszłość. Ta tradycja jest wspaniała, zbudowała nas. Ale chcemy wspaniałej przyszłości, by Polska małych miast, terenów wiejskich, nie wyludniała się, przyciągała. Do tego dążymy. Taka będzie polska wieś!

Premier przypomniał też o problemach, które dotykają rolników na tym terenie i zapewnił, że nie pozostaną sami ze swoimi trudnościami.

Tu borykamy się z suszą i ASF. Polskie państwo musi być jak tarcza. Przyjaciół poznaje się w biedzie. Polskie państwo musi w biedzie pomagać rolnikom. Dlatego zdecydowaliśmy o dopłacie do hektara, kiedy straty są wyższe niż 70 proc. Tak, jak w zeszłym roku. Polskie państwo nie zostawi rolników w potrzebie powiedział premier. I zaznaczył, że dbałość o polską wieś i rolnictwo jest polskim interesem narodowym.

W swoim wystąpieniu premier pomniał, że rząd nie chce importu produktów zachodnich i obyczajowych.

Nie chcemy produktów zachodniej ideologii. Chcemy, żeby polskie produkty były na zachodnich stołach.

Na zakończenie Premier Mateusz Morawiecki podziękował rolnikom za przechowywanie pragnienie Polski Niepodległej.

Jesteśmy wdzięczni polskie wsi, rolnikom, kołom gospodyń, OSP, za to, że przechowaliście pragnienie Polski niepodległej, suwerennej, dumnej, chrześcijańskiej. Szczęść Boże!

Jako ostatni głos zabrał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który zapowiedział, że pierwsze wypłaty odszkodowań rolnikom poszkodowanym przez suszę powinny ruszyć już we wrześniu. Minister przypomniał o planowanych programach wspomagających polską wieś, m.in. o wartym 14 mld zł programie retencyjnym, który ma minimalizować straty powodowane suszą. Ten projekt ma ruszyć w przyszłym roku.

Na zakończenie części oficjalnej Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni polskiej wsi” premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wręczyli Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości najbardziej zasłużonym rolnikom i stowarzyszeniom rolniczym. W ten sposób uhonorowano medalami 37 rolników i trzy Koła Gospodyń Wiejskich, w których znalazło się Koło Gospodyń Wiejskich w Zabielu.

W kolneńskich uroczystościach uczestniczyli zarówno parlamentarzyści jak i samorządowcy z całego województwa. Nie zawiedli też rolnicy i mieszkańcy Kolna oraz okolic. Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały stoiska z płodami rolnymi i rękodziełem ludowym. Można też było posmakować tradycyjnych potraw, często z przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dziękczynienie za plony zakończył koncert Szymona Wydry i zespołu Carpe Diem

JE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two + eight =