RN
TwitterFacebook

Matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci z prawem do emerytury

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym „Mama 4 +”. Zgodnie z nią, matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury.

Jak wyjaśniała Informacyjnej Agencji Radiowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, świadczenia mają być wsparciem dla matek, które nie nabyły uprawnień do świadczenia z ZUS czy KRUS, bądź mają emeryturę niższą niż minimalna. – Rząd chce wesprzeć takie matki, by w przyszłości nie borykały się chociażby z problemem ubóstwa – zaznaczyła minister.

Świadczenie będzie wypłacane także ojcom, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci, w razie śmierci matki bądź porzucenia przez nią dzieci. Emerytury „Mama 4+” mają być wypłacane od 1 marca.

Zgodnie z obowiązującym obecnie wiekiem emerytalnym o świadczenie uzupełniające, będą mogły ubiegać się osoby mające co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Na program „Mama 4+” w budżecie państwa na ten rok zarezerwowano ponad 800 milionów złotych.

iar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *