TwitterFacebook

Maturzyści modlili się na Jasnej Górze [FOTO]

Prawie półtora tysiąca młodych ludzi, maturzystów z naszej diecezji, modliło się w piątek, 19 października, w jasnogórskim sanktuarium. Była to pierwsza grupa maturzystów, która tradycyjnie pielgrzymowała do Matki Bożej, zawierzając jej swoją przyszłość.

Swoje pielgrzymowanie młodzi rozpoczęli od wysłuchania katechezy o rozpoznawaniu powołania, którą wygłosił paulin o. Marcin Ciechanowski. Po niej maturzyści uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na jasnogórskich Wałach oraz w Nabożeństwie Pojednania, podczas którego o. Marcin Ciechanowski zwrócił uwagę, iż w naszej relacji do Boga brak grzechów nie jest żadnym celem. To miłość do Boga jest naszym celem – mówił paulin i apelował, żeby nikt z tego miejsca nie odszedł bez Boga. Bo ja po to idę do kościoła – gdyż w kościele Jezus przychodzi do mnie. Nawet moja obecność w kościele to nie jest jeszcze wszystko. Istotne, żeby Jezus był we mnie, niż tylko ja w murach. Przecież Jezus nie mówi „kto siedzi w ławce ma życie wieczne” tylko: kto spożywa Moje Ciało”.

W czasie nabożeństwa paulin przypomniał, że to grzech jest tym co oddziela i niszczy relację z Bogiem.

Grzech był dla ciebie bezlitosny, pluł ci w twarz – więc nie lituj się nad nim. Żmii się nie głaska, to nie kot. Nie lituj się nad tym co cię wprowadziło w grzech, odetnij to – zanim to ciebie odetnie od Jezusa – mówił o. Marcin.

Modlitewne spotkanie zakończyła Msza św. pod przewodnictwem bpa Janusza Stepnowskiego, ordynariusza łomżyńskiego. Na początku Eucharystii słowa powitania skierował o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry.

Ukochani Młodzi! Przybywacie na Jasną Górę, do tego wyjątkowego miejsca dla nas Polaków. Zwłaszcza w tym roku, kiedy przeżywamy setną rocznicę odzyskania niepodległości. I właśnie trzeba w czasie tego czuwania, modlitwy, pielgrzymki szukać odpowiedzi: co dalej? Trzeba będzie wybrać kierunek studiów, może ktoś z was pójdzie do seminarium czy wstąpi do zakonu, może założycie rodzinę, ale to dzisiaj, w czasie tego pobytu, trzeba z Panem Jezusem, przez pośrednictwo Matki Bożej czy świętych naszych patronów, porozmawiać. Tak z serca porozmawiać z Maryją, aby, jako nasza dobra Mama, pomogła wam podjąć dobrą decyzję – mówił podprzeor Jasnej Góry.

Do faktu podejmowania decyzji i rozeznawania powołania odniósł się też w homilii biskup Janusz Stepnowski.

Zapewne wielu z was w tym momencie pobytu tu, na Jasnej Górze, wyspowiadało się, aby z czystym sercem prosić Pana o światło, aby nasze życie kiedyś w przyszłości do Gehenny nie zostało wrzucone – mówił bp Janusz Stepnowski. My wszyscy zanosimy modlitwy do Pana, abyście potrafili z waszego życia uczynić coś pięknego. Czeka was czas intensywnej pracy, przygotowania do matury, a później wyboru czy to studiów, czy pracy. Czas bardzo poważnych decyzji. Jest konieczne, aby te decyzje zostały poprzedzone modlitwą. (…) Niech Pan wam wszystkim towarzyszy, niech Matka Boża wyprasza dla każdego z was to, co dla was jest konieczne i potrzebne – dodał biskup Janusz.

To była pierwsza tura pielgrzymki maturzystów, w której na Jasną Górę przybyli młodzi z dekanatów: Jedwabne, Kadzidło, Kobylin, Kolno, Krasnosielc, Myszyniec, Ostrołęka św. Antoniego, Ostrołęka Nawiedzenia NMP, Rzekuń, Piątnica, Zambrów. W najbliższy piątek do Matki Bożej przybędzie druga grupa młodych z dekanatów: Chorzele, Czyżew, Grajewo, Łapy, Łomża św. Michała Archanioła, Ostrów Mazowiecka Wniebowzięcia NMP, Różan, Szczuczyn, Wysokie Mazowieckie i Wyszków. Młodym katechezę wygłosi franciszkanin z Krakowa o. Łukasz Buksa, a Eucharystii przewodniczyć będzie bp Tadeusz Bronakowski.

Joanna Ekstowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *