RN
TwitterFacebook

Mazowieckie. Podział województwa? Władze, boją się o utratę środków unijnych

Potencjalna groźba utraty funduszy unijnych – to jeden z największych problemów z jakim zmierzyć musiałby się zarząd Mazowsza po podziale województwa – wskazują jego członkowie. Zakładany przez rząd rozdział miałby podzielić region na Warszawę i okolice oraz województwo mazowieckie.

Jak mówiła dziś (24.01.) podczas konferencji prasowej w Ostrołęce Elżbieta Lanc, członek zarządu – taka decyzja może wykluczyć Mazowsze w wyścigu o pieniądze unijne:

Wszystkie te dokumenty planistyczne, programy, wszystko to co jest zadaniem wypracowanym na drogi, infrastrukturę, edukację, sport, prace badawcze pójdzie w kosz. Nawet gdyby teoretycznie, bardzo teoretycznie wrócić później do negocjacji. Co to oznacza? Oznacza, że mu tu na Mazowszu będziemy spóźnieni.

Kolejną istotną kwestią jest wybór stolicy nowego województwa mazowieckiego:

Czy Płock, czy Radom, czy Ostrołęka, czy Siedlce? Jeżeli byśmy według ludności to może Radom? Jeżeli według CIT-u, który wchodzi potem do tego obwarzankowego w ogóle województwa, no to pewnie Płock, bo tam więcej jest tych dochodów. W związku z tym to wyraźnie utrudnia dla mieszkańców, dla organizacji tego wszystkiego, co już idzie. To absolutnie nieprawdopodobne utrudnienia – dodawała. 

Według samorządu województwa mazowieckiego planowany podział Mazowsza znacznie zmniejszyłby również jego budżet. Dochód województwa z podatku CIT miałby wynieść zaledwie 13 procent obecnych dochodów.

MŚ/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *