RN
TwitterFacebook

Mazowsze: Dyrektorzy szpitali proszą wojewodę o pilne działania

Podczas wideokonferencji zorganizowanej przez samorząd województwa dyrektorzy szpitali omawiali najważniejsze problemy i wyzwania, z którymi muszą się mierzyć. Zwracali uwagę na brak dostatecznej koordynacji działań na szczeblu rządowym i wiele niejasności związanych z finansowaniem działalności szpitali.

Zdanie dyrektorów szpitali wsparcie samorządu województwa od początku trwania pandemii pomogło zdjąć im z barków problemy związane z dużym zapotrzebowaniem na specjalistyczną aparaturę medyczną. Sygnalizowali jednak, że potrzeby są ciągle duże, a środki ochrony osobistej wymagają bieżącego uzupełniania. Będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby dalej sukcesywnie was doposażać. Myślę tu zarówno o środkach ochrony, jak i niezbędnym sprzęcie – zapewniła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Wśród najczęściej wymienianych problemów pojawiał się przede wszystkim brak miejsc dedykowanych pacjentom covidowym oraz zmniejszona liczba personelu medycznego. Dyrektorzy szpitali podkreślali, że wydzielenie personelu na potrzeby oddziałów covidowych jest nierealne, bo załogi pracują i tak w mocno okrojonych składach. Wielu pracowników przebywa bowiem na kwarantannie lub izolacji z powodu koronawirusa, którego źródło zakażenia było poza szpitalem.

Kraj nie przygotował się na pandemię. Nie ma lekarzy, odczynników i lekarstw. Uważam, że przy dużych szpitalach powinno się budować hale, a nie jak w Lombardiirozsiewać pacjentów covidowych po małych szpitalach – powiedział Jarosław Rosłon, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

Kwestię izolatoriów poruszyła też Agnieszka Kujawska-Misiąg, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie: Na szpitalu zakaźnym leży obowiązek zorganizowania izolatorium i zapewnienie mu personelu medycznego. Przy takich brakach kadrowych mam ogromny problem z wydzieleniem dodatkowej załogi – dodała dyrektor Agnieszka Kujawska-Misiąg.

Dyrektorzy placówek widzą również duże zagrożenie w wyłączaniu części oddziałów na rzecz łóżek covidowych: Zostaliśmy zobowiązani przez wojewodę do stworzenia kolejnych 48 miejsc do leczenia pacjentów z covidem, poprzez wyłączenie naszego oddziału internistycznego z normalnego funkcjonowania. Do tej pory udało się nam wydzielić 18 miejsc na oddziale obserwacyjno-zakaźnym. Nie da się stworzyć bezpiecznych warunków pracy dla personelu w kilka dni. Pojawia się tez pytanie najważniejsze – co zrobić z pacjentami internistycznymi. Do jakich szpitali maja trafić? Niestety, do tej pory nie otrzymaliśmy od służb wojewody odpowiedzi na to pytanie – podkreśla dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie Andrzej Kamasa.

(…) Wszystkie wnioski i sugestie dyrektorów marszałkowskich szpitali zostaną przekazane ministrowi zdrowia i wojewodzie mazowieckiemu. Jak zaznaczył marszałek Adam Struzik, czas jest trudny i wymaga odpowiedzialnych decyzji.

Materiał nadesłany przez Urząd Prasowy Urzędu Marszałkowskiego/ red.BB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *