RN
TwitterFacebook

Mazowsze. Samorząd województwa uruchamia kolejne 105 mln zł na walkę z COVID-19

Samorząd Mazowsza zwiększy pulę środków na walkę z COVID-19 o kolejne 105 mln zł, z czego 90 mln zł z Unii Europejskiej. Jest w tej sprawie decyzja Komisji Europejskiej. Dodatkowe wsparcie zostanie przeznaczone na zakup sprzętu ratującego zdrowie i życie mieszkańców regionu.

Do tej pory na pomoc mazowieckim szpitalom w walce z epidemią koronawirusa Samorząd Województwa Mazowieckiego przekazał ponad 255 mln zł. Do placówek z regionu trafił już sprzęt i środki ochrony osobistej za ponad 192 mln zł. Konferencja prasowa online w tej sprawie odbyła się 1 grudnia br.

Największy projekt unijny!

Dzięki uruchomionemu projektowi unijnemu do 75 placówek medycznych z Mazowsza trafiają niezbędne urządzenia, wyposażenie i środki ochrony osobistej. W szpitalach trwają także prace remontowo-budowlane. To obecnie największy realizowany na Mazowszu projekt unijny. Jego wartość, po zwiększeniu o kolejne 105 mln zł, wyniesie 360 mln zł.

Dodatkowe 105 mln zł

Niestety wirus nie odpuszcza, a służba zdrowia jest u kresu swoich możliwości. W szpitalach brakuje nie tylko personelu do pracy, ale także sprzętu i wyposażenia, zauważa marszałek Adam Struzik.

– To bardzo trudny czas dla nas wszystkich, ale z największym wyzwaniem codziennie muszą się mierzyć nasze szpitale i ich personel. Dlatego wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej o przyznanie kolejnych środków na walkę z koronawirusem. Udało się. Dodatkowe 105 mln zł zostanie przeznaczone na kolejne zakupy dla mazowieckich szpitali, w tym przede wszystkim sprzęt ratujący zdrowie i życie mieszkańców Mazowsza – mówi marszałek Adam Struzik.

Wsparcie dla placówek medycznych

Dzięki środkom unijnym samorząd Mazowsza doposaża mazowieckie szpitale. Pozyskane wsparcie pozwoliło na zaopatrzenie naszych placówek medycznych w sprzęt i środki ochrony, zaznacza członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

– W tym nietypowym, a zarazem trudnym czasie chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo personelu i pacjentów. Dlatego od początku pojawienia się koronawirusa w naszym kraju sukcesywnie doposażamy mazowieckie szpitale. Aż 75 placówek z regionu dostało wsparcie od samorządu Mazowsza w postaci sprzętu, środków ochrony osobistej czy wsparcia na niezbędne prace remontowe – dodaje Elżbieta Lanc.

Do tej pory na wsparcie mazowieckiej służby zdrowia samorząd Mazowsza przekazał 255 mln zł. To nie jedyne wsparcie. Kolejne 105 mln zł zostanie przekazane na walkę z COVID-19.

– Praktycznie od początku pandemii uruchomiony został program unijny dzięki któremu do naszego szpitala trafił niezbędny sprzęt. Jako jeden z nielicznych szpitali mieliśmy zapasy środków ochrony, ale szybko się wyczerpały, a samorząd Mazowsza od początku pandemii do tej pory przekazał nam środki ochrony o wartości 5 mln zł – podkreśla Agnieszka Kujawska-Misiąg, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

– Od początku pandemii nasze działania skierowaliśmy w stronę pomocy mazowieckiej służbie zdrowia. Do tej pory udało nam się zakupić ponad 40 tys. sztuk sprzętu i wyposażenia oraz ponad 17,3 mln sztuk środków ochrony osobistej. Pomagaliśmy szpitalom w tym trudnym okresie i będziemy pomagać dalej. Uruchomiliśmy kolejne 105 mln zł na walkę z COVID-19. Jesteśmy w stałym kontakcie ze szpitalami, i zbieramy zapotrzebowanie na kolejny sprzęt ratujący życie i zdrowie pacjentów – podkreśla Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący komisji zdrowia i kultury fizycznej w sejmiku województwa mazowieckiego.

Do tej pory do mazowieckich szpitali  trafiło już:

  • 1378 sztuk aparatury medycznej – 78,5 mln zł;
  • 38,9 tys. sztuk wyposażenia – 22 mln zł;
  • 9,5 mln sztuk środków ochrony osobistej i 273 530 litrów płynów do dezynfekcji – 70,7 mln zł;
  • 9,5 tys. sztuk materiałów jednorazowego użytku i akcesoriów – 66 tys. zł;
  • 200 sztuk testów na koronawirusa i 1 zestaw odczynników i testów do platformy molekularnej do diagnostyki genetycznej mikroorganizmów – 757 tys. zł.

Ponadto w trosce o zdrowie i życie wszystkich pracowników podmiotów leczniczych, samorząd Mazowsza przeznaczył prawie 11 mln zł z UE na wykonanie 32 tys. testów na koronawirusa wśród personelu medycznego.

Dodatkowo w mazowieckich szpitalach zostały przeprowadzone roboty budowlane i prace modernizacyjne, na które Samorząd Województwa Mazowieckiego przekazał 19,5 mln zł.

To nie jest jedyne wsparcie dla mazowieckich szpitali. Cały czas podpisywane są umowy z drugiego etapu unijnego projektu. Realizowane są kolejne zamówienia dotyczące m.in. zakupu mobilnych aparatów RTG oraz tomografów komputerowych.

Mazovia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eight − 2 =