RN
TwitterFacebook

Min. Adam Niedzielski o modyfikacji procedury kierowania na testy na koronawirusa przez lekarzy POZ

Minister zdrowia Adam Niedzielski po spotkaniu z przedstawicielami lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej poinformował o modyfikacji procedury kierowania na testy na koronawirusa przez lekarzy rodzinnych. Do procesu diagnozowania chorych na COVID-19 tę grupę lekarzy włączono na mocy jesiennej strategii walki z epidemią.

Adam Niedzielski wyjaśnił, że nie wszystkich chorych przed skierowaniem na testy w kierunku koronawirusa lekarze POZ będą musieli badać w kontakcie bezpośrednim. Wymóg ten nie będzie dotyczył – jak określił minister – przypadków najbardziej oczywistych, gdzie podejrzenie koronawirusa wręcz graniczy z pewnością.

– W przypadku, gdy mamy gorączkę powyżej 38 stopni, kaszel, duszności i utratę węchu lub smaku, wtedy nie będzie konieczności odbycia tej tradycyjnej wizyty, czyli badania fizykalnego przed zleceniem testu – mówił minister.

Adam Niedzielski podkreślił, że rozwiązanie to zostało wypracowane “w rzeczowym dialogu z lekarzami, w duchu odpowiedzialności po obu stronach”.

Szef resortu zdrowia dodał, że efektywność wdrożonej zmiany będzie monitorowana. Na podstawie wyników obserwacji na ponownym spotkaniu pod koniec miesiąca minister wraz z lekarzami rodzinnymi ocenią, czy rozwiązanie jest optymalne.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seventeen − 6 =